Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 1.421 kere okunmuştur

Yaz mevsimi başlamasıyla bir çok bayanı bronzlaşma isteiğide artar. Vücudumuzun güneşlenme yoluyla veya farklı araçlar kullanılarak elde edilen bronzlaşma ileri ki dönemlerde karşımıza çıkacak ciddi sorunlarıda kendisiyle birlikte getiriyor. Şimdi sizlere Bronzlaşmanın etkisi nelerdir?. Cildimize ne gibi tehditler getirecek, ileride bu nasıl bir etki ile cildimizde görünecektir? gibi sorularınızın yanıtını birlikte bulmaya çalışalım.Tabi bu durum karşısında bronzlaşmak yanlıştır yada sağlıksızdır demek doğru değildir. Önemli olan nokta doğru şekilde ve güneşlenerek bronzlaşmada sınırı iyi bilmek gerekmektedir. Çünkü vücudun yani cildin maruz kalacağı uzun süreli ışın yada güneşlenme etkisi ile birlikte ileri ki dönemlerde ciddi cilt sorunlarında bir kaçı olan erken yaşlanma, ciltte deformasyon, leke ve cilt kanseri risklerin görülme olasılığıda artmaktadır.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berna Şanlı, AA muhabirine, Almanya başta olmak üzere birçok ülkede solaryum kullanımına kısıtlama getirildiğini söyledi. Şanlı, bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Uzun süre ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalan kişilerde erken yaşlanma, ciltte deformasyon, leke ve cilt kanseri riskinin arttığını bildiren Şanlı, şöyle konuştu:

”Belli bir dozun ve sürenin üstündeki güneş ışınlarına maruz kalınması halinde deri tipi ne olursa olsun UV ışınlarının erken, orta ve geç dönemde etkileri ortaya çıkacaktır. Güneşle ya da solaryumla arzu edilen bronzluk görüntüsünü elde edebiliyorsunuz ama ileri dönemlerde zararları derinin erken yaşlanması, deri kuruluğu, güneş yanıkları, lekelenmeler ve ileri dönemde cilt kanseri şeklinde bize geri dönebiliyor. UV radyasyonun bağışıklık sistemini baskılayan ve erken yaşlanmayı tetikleyen etkileri de var. UV radyasyon kırışıklıkları artırarak, kaba bir deri görüntüsü oluşmasına da neden oluyor.”

Koruyucu kremler kullanılsa dahi güneşin altına yatılmaması gerektiğine dikkati çeken Şanlı, ”Çünkü krem yüzde yüz korumuyor. Onun için beyaz cildi sevmesek de bronzlaşmak için güneş altına yatmayı ve solaryumu önermiyoruz” diye konuştu.

Estetik görünümün kadınlar ve erkekler için öneminin arttığını belirten Şanlı, görünüm olarak erken yaşlanmak istemeyenlerin çocukluklarından itibaren güneşten korunmaları gerektiğini kaydetti.

Saat 10.00 ile 16.00 arası mümkün olduğunca güneşe çıkılmaması gerektiğini ifade eden Şanlı, şunları söyledi:

”Güneş koruyuculara da çok güvenmemek gerekiyor. Bu kremler de vücudu tamamen korumuyor. Sabah sürüp ‘akşama kadar koruyor’ demek doğru değil. Kremi güneşe çıkmadan 20 dakika önce süreceğiz. Mümkünse 2-3 saatte bir tekrarlayacağız. Koruma faktörü 15-20’nin üzerinde olacak. Yüz için daha nemlendirici, daha koyu kremler seçilebilir. Vücut için daha çok sprey, losyon, süt şeklinde koruyucular tercih edilmeli.”

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim