Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 1.732 kere okunmuştur

Hakan ile can iki kardeşlerdir. Hakan 5 yaşında can ise 3 yaşındadır . Can’ın doğumundan sonra ilginin kendisinden çekildiğini gören Hakan kardeşini kıskanmaya iyiden iyiye belli eder. Babası Can’a masallah oglum erkek oldu kocaman oldu gibi sözler söylediğinde iyice kıskanır. Annesi kardeşine üstünü giydir dediğinde ise ‘Hani kocaman adam olmuştu o kendi giysin diye çıkışır ve bir çok hareket yaparak hem kendine hemde kardeşine bu durumu belli eder. Bu durumda yaptığı hareketler nelerdir?

Kardeşini kıskanan çocuğun daha önce kazanılmış davranışlarda gerileme, alt ıslatma, parmak emme gibi bebeksi davranışlarının altında, kaybettiği anne-baba ilgisini rakibinin yöntemiyle geri kazanma çabası yatar. Bunun ile birlikte çocuğa sen abisin gibi sözler söylenmemelidir nitekim oda ufak bir çocuktur henüz çünkü övgü dolu sözler ömür boyu oluşacak bir kıskançlığa neden olabilir.

Kardeş kıskançlığının sebepleri belirtileri nelerdir ? Önlemek için neler yapılabilir ?

Bazı çocuklar kardeşlerini kıskandığını açıkça belli eder; bebeği sevmediğini, onu istemediğini ve evden gitmesini istediğini söyler. Bazen bebeğe zarar vermeye veya anne bebekle ilgilendiğinde aşırı tepkiler göstererek buna engel olmaya çalışabilir. Bazı çocuklarsa kardeşe aşırı ilgi ve sevgi gösterip anne ve babasının kaybettiği ilgisini geri kazanmaya çalışır.Hatta bebeğin ebeveyni gibi davranarak anne-babayı bebeğe dikkat etmesi konusunda uyarabilir. Kardeşe aşırı ilgi gösteren çocukların yaşadıkları kıskançlığı bastırmaya çalışırlar, bazı çocukların da ebeveynlerinin olumsuz tepkisini çekmekten korktukları için kardeşlerine aşırı ilgili davranırlar.Kıskançlığı aşmak için doğumdan önce hazırlık , diğer çocuğa sevgi ve ilgide azalma olmaması , yeni doğan bebeğe ait bazı sorumlulukların büyük kardeşe verilmesi (bebeğin günlük işlerinde anneye yardım etme gibi) , aile olmanın altının çizilerek sürekli birlik mesajları verilmesi önemlidir. Ağır kıskançlık durumunda büyük kardeş küçük kardeşe fiziksel zarar da verebilir. Anne babaların bu konuda dikkatli davranarak , gerekirse çocuk psikiyatristinden yardım almaları gerekebilir. Önlemek için ise ; Ebeveynlerin bilmeleri gereken en önemli konu, çocuğu bu duygudan dolayı suçlamak, yargılamak ve cezalandırmanın son derece yanlış olduğu. Çocuğun kardeşini, büyük bir mutluluk içinde kabul etmesini beklemek doğru değildir düşüncesili bilmeleridir öncelikle ailenin kardeşi olacağını çocukla paylaşması, yeni aile bireyi için büyük çocuğun düzeninin bozulmaması ve yeni bebek için seçilen isim ve eşyalarda çocuğun fikrinin alınması gerekmektedirAnne hamilelik, doğum ve bebeğin bakımıyla meşgul olacağından ailede başka bir kişi, örneğin baba, doğumdan önce çocuğun parka gitme, yemek saati, oyun saati gibi yaşamsal rutinlerini üstlenmelidir. Çocuk bebeğe zarar veriyorsa aşırı tepki göstermeden net ama sert olmayan bir uyarıda bulunulmalıdır. Çocuğa bebeğin daha çok küçük olduğu ve henüz kendi gereksinimlerini karşılayamadığı anlatılmalıdır.

Süleyman 13 yaşında orta ikiye giden bir çocuktur aslında şimdiye kadar dersleri iyi olmasına rağmen bu sene tamamiyle derslerini boşlamıştır. Okulda öğretmenine ters cevaplar vermesi bardağı taşıran son damla olmuş ve ailesi okula çağırılmıştır. Öğretmeni sorunları sıralamaya başlamıştır ; Süleyman derslerini yapmıyor okulda derslere girmiyor bir arkadaşı ile kavga etti ve durumu pek iyi gitmiyor demiştir. Normalde oğlunun çok sakin biri olduğunu söyliyen annesi bu kadar disiplin sorununa anlam verememiştir. Sizce bu sorunların sebepleri nelerdir?

Ergenlik, insan gelişiminin fırtınalı ve stresli bir evresidir; kişinin yetişkine özgü ayrıcalıkların kendisine verilmediğini hissettiği zaman başlayan ve yetişkinin toplumsal konumu kendisine verildiği zaman sona eren gelişim dönemidir. Bu dönemde böyle tartışmalar oldukça normaldir disiplinsizlikler de dönemin olağan durumlarındandır bu dönemde insanlar ergenlikteki çocuklarını daha iyi anlamaya çalışmalı onların ters tavırlarını pek fazla büyütmemeli bir nevi onların suyuna gitmelidir. En önemli bir kaç kural yani yapılması gerekenler ise şunlardır; Sorunları görmezden gelmemek gerekir , beklentileri aşırı tutmamak gerekir ve çocukların bu dönemde her istediklerini yapmamak gerekir bir nevi takip etmek de gerek diyebiliriz

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim