Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 2.313 kere okunmuştur

Uzmanlarında ve bizlerinde daha önce işlemiş oldukları konularda düzenli beslenmenin önemine vurgu yapmıştık. Düzenli beslenme alışkanlığı ile birlikte davranış değişikliği yaparak kalıcı olmak suretiyle kilolarınızdan kurtulma şansınız bulunmaktdır. Yapılan bir çok diyet programında kiloların zamanla tekrar geri geldiği görülmektedir. Bu durumlar karşısında diyete başlayan kişinin düzenli beslenme veya kendine uygulanan diyet kurallarına uymadığından gelişmektedir. Bu nedenle öncelikle düzenli beslenme alışkanlığını kazanmalı ve hızlı yemek yeme olayınıda bitirmeliyiz. Davranış değişikliği ile birlikte azda olsa haftada bir kilo verme şansınız bulunmaktadır.Uzmanlar, doğru beslenme alışkanlığı ve davranış değişikleri ile birlikte yapılan kombine tedavi sayesinde kilo kaybında kalıcı çözüm elde edilebildiğini belirtiyor.Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Meta, aşırı kilonun ciddi sağlık sorunlarına yol açtığından, uzman hekim kontrolünde vücut için ideal kilonun elde edilmesi ve mevcut kilonun korunması gerektiğini söyledi.

Kilolu birey için düşük kalorili diyetler ve fiziksel aktivitenin kilo kaybına neden olduğunu, fakat kaybedilen kiloları korumak için yeterli olmadığını vurgulayan Meta, ”Çünkü, kilo problemi tekrar ortaya çıkma potansiyeline sahip ve uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç duyulan kronik bir durumdur” dedi.

DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ İLE HAFTADA 1 KİLO VERİLEBİLİR
Meta, diyet ve egzersiz ile birlikte ”davranış değişikliği” tedavisiyle haftada 0.5-1 kg ağırlık kaybı sağlanabildiğini ve bu ağırlık kaybının yaklaşık 1 yıl korunabildiğini belirterek, kişilerin yaklaşık yüzde 25’inin tedavi sonrasında da kilo verdiğini ifade etti.

Araştırmalarda, bu şekilde yapılan tedavi ile psikolojik fonksiyonların iyileştirildiği ve depresyona bağlı yıpranma oranının azaltıldığının bildirildiğini anlatan Meta, ”Tedavi süresi 16 hafta, kilo koruma süresi 1 yıl olmalıdır” diye konuştu.

Bu süreçte, tedavilerin sıklığının önemli olduğunu vurgulayan Meta, ilk 1 ayda 3 görüşme daha sonra ayda 2 görüşme olacak şekilde ayarlama yapılması, toplamının 20-40 görüşme olması gerektiğini söyledi.

Meta, tedavi sırasında kişinin kendi kendini gözlemlemesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu süreçte kontrol edilecek davranışların tanımlanmasının amaçlandığını ve bu şekilde kilo artışına neden olan davranışların farkına varılmasının sağlandığını belirtti.

YEME İSTEĞİNİ ORTADAN KALDIRACAK DAVRANIŞLAR
-Yemek biter bitmez masadan kalkılmalı. Çünkü masada kalınan sürede masada bulunan yemekler, tok olunmasına rağmen atıştırılabilir.

-Yemek sırasında çorba dışındaki birçok yemek tüketilirken kaşık yerine çatal kullanılmalı ve mümkünse küçük boy tercih edilmeli.

-Yemek yerken, televizyon seyretmek ve bir şeyler okumak gibi başka aktivitelerle uğraşılmamalı. Aksi taktirde yenilen yemek farkında olmadan tüketilebilir. Bu davranış da yenilmesi gerekenden de daha fazla yemek tüketilmesine ol açabilir.

-Kalan yemek, uygun şekilde paketleyerek başka zaman tüketilmek üzere dondurulmalı. Bu şekilde yemeği dökmemek için yenilmesi gerekenin dışında yiyecek tüketilmez.

-Mutfakta yiyecekler, görülmeyecek şekilde dolaplarda muhafaza edilmeli. Yiyecekler çok göz önünde olduğunda aç olunmasa bile yeme isteği uyandırabilir.

-Lokantada yemek yenildiğinde masada bulunan ekmek sepetinin garsondan kaldırılması rica edilmeli. Bu şekilde karbonhidrat tüketimi azaltılacaktır.

-Çevrenizde insanlar, yememeniz gerekli yiyecekleri ikram etmemeleri ve hediye olarak getirmemeleri konusunda bilgilendirmeli. Örneğin, tatlı yerine meyve getirmeleri istenmeli.

-Yiyecek alış verişine yemek yedikten sonra tok karnına çıkılmalı. Açlık insanda her şeyi yeme isteği uyandıracağı için yanlış besin seçimine neden olabilir.

-Alışveriş sırasında alınacak besinler, önceden evde bir liste haline getirilerek hazırlanmalı.

-Özel günler ve bugünlerde neler tüketileceği önceden planlanmalı.

-Evde enerji yoğunluğu besinler bulundurulmamalı.

-Yemek yemeyi geciktirme ve yenenlerin miktarını azaltma davranışı

-Yemek, yavaş yenilmeli ve çiğneme hareketi yavaş yapılmalı. Ağızda lokmalar iyice küçülmeli.

-Her lokmadan sonra çatal tabağa bırakılarak yemek yeme süresi uzatılmalı. Bu davranış, iştahın baskılanmasına yardımcı olur.

-Yemek yemek birkaç dakika bırakılarak yanınızdaki bir kişiyle konuşulmalı. Çünkü, bu davranış, iştahın baskılanması için zaman kazanmasına yardımcı olacaktır.

-Yemek tabağınızı küçük bir tabak kullanarak tabağınıza aldığınız yemeğin porsiyonunun küçülmesine neden olacaktır.

-Aile bireyleriyle yemek yenildiğinde ilk onların tabağına servis yapılmalı. Bu şekilde sondaki kişiye daha az yemek bırakılmalı.

-Tabakta yemeğin yağlı kısmı bırakılmalı.

-Yeme isteği duyulduğunda su içilmeli. Su tüketimi, enerji alımını engellediğinden yemek sırasında ve sonrasında bol su içilmeli.

-Alış veriş sırasında meyve alırken küçük boy tercih edilmeli ve tüketilen meyve bir adetle sınırlandırmalı. Süt ve ürünleri alınırken yarım yağlı olanı tercih edilmeli.

-Markette abur cubur yiyeceklerin bulunduğu reyonda gezilmemeli.

-Alış verişe çıkarken az para alınmalı ve kredi kartı kullanılmaktan kaçınılmalı.

-Yenilmemesi gerektiği halde çok arzu edilen bir yemek yenilmeli, ancak porsiyonu oldukça az olmalı.

-Ağır yemek yenileceği özel bir günde, o yemeğin öncesi ve sonrasında sadece sebze salatası yenilmeli.

-Öğünler 2,5-3 saat olacak şekilde planlanmalı, ve bu program aksatılmamalı.

-Üç kilometreden daha kısa mesafelerde taşıta binilmemeli ve bu mesafe yürüyerek katedilmeli.

-Alış veriş için eve çok yakın olan değil, uzak mesafedeki tercih edilmeli. Taşıma işlemini yapılacağından alınması gereken miktarın daha fazlası alınmamış olacaktır.

-Her gün en az bir saat yürüyüş yapılmalı.

-Çok katlı binada oturulması halinde 4 kattan daha az daire için asansör kullanılmamalı, onun yerine yürüyerek inip çıkılmalı. Alış veriş merkezlerinde yürüyen merdiven kullanılmamalı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim