Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 2.105 kere okunmuştur

OBEZite-cinselligin-dusmaniKadın ve erkek hayatında cinselliğin önemi ile ilgili olarak bir şeylerin yazılıp çizilmesi pekte önemli değil. Çünkü gerçek anlamda cinsellik hem erkek hemde kadın için oldukça önemlidir. Yaratılış gayesi olarak ta bu böyledir. Tabi birde bireylerin kendilerine olan kötü davranışları bu mutluluğu yok edebilir boyuta taşıyabilir. Cinsellik hayatının iyi ve mutlu geçmesini isteyen çiftlerin öncelikli hedefi kesinlikle fazla kilolardan kurtulmak olmalıdır. Çünkü fazla kilolar hem kişinin kendisini rahatsız eder hemde mutlu olduğu evlilik yada birliktelik hayatını yok eder. Fazla kiloların alımı peki nasıl cinsel hayatı etkileyebilir diyenler için güzel bir açıklama yapalım ve bu durumu daha anlaşılır hale getirelim. Öncelikle fiziksel olarak vücutta ki değişimler göze hoş gelmeyen ve itici bir durumu ortaya çıkartacağından karşınız da ki kişinin olumsuz etkilenmesini ve cinselliğe karşı duyacağı hazı yavaş yavaş yok etmeye yeterli olacaktır. Günümüz de zayıf kalmak için bir çok uğraşın verildiği hakikatini unutmadan konumuza devam edelim.Diğer bir ifade ile azımsanmayacak kadar kişi aşırı kiloları nedeniyle genel sağlık sorunları ile (şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları), özgüvende azalma, toplumdan uzaklaşma, depresyon gibi psikolojik sorunlar ile de karşılaşmaktadır. Ayrıca aşırı kilolar çok ciddi cinsel sağlık problemlerine de yol açmaktadır.
Cinsel yaşam insan hayatının her bileşeni ile sıkı sıkıya ilişkilidir. Özellikle genel sağlık diye özetleyebileceğimiz fiziksel durum ve psikolojik faktörler cinselliği doğrudan etkiler. Cinsel yaşamın bu etkileşimini çözmek adına bilim adamları çalışmalarını sürdürmekte ve her geçen gün anlamlı bazı ilişkiler çıkarmaktadırlar. Özellikle İtalya’da University of Naples bünyesinde yapılan bir çalışma obezite ve sağlıklı cinsel yaşam ilişkilerini açıkça ortaya koymaktadır. Metabolik hastalıklar uzmanı Dr. Esposito ve arkadaşlarının yaptığı çalışma vücut kitle endeksi ile cinsel sağlık arasında güçlü bir ters orantı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Şöyle ki, kişilerin vücüt kitle endeksi ne kadar fazla ise yani kilolu olma durumu ne kadar artıyorsa yaşadıkları cinsel işlev problemleri de bir o kadar fazla ve cinsel sağlık da o oranda düşük bulunmuştur. Obez bayanların uyarılma, vajinal kayganlaşma, orgazm ve tatmin sorunları bulunmaktadır. Ayrıca, yine bu çalışma göstermektedir ki özellikle obez bayanların kötü vücut görünümüne dayanan kendine güven sorunu bulunmaktadır. Çünkü cinsellik bahsedilen bu öğelere güçlü bir şekilde bağlıdır.

Obez kişilerin yaşam kalitesini arttırmak için yıllardır mücadele veren psikolog Dr. Kolotkin ve arkadaşlarının cinsellik ve obezite üzerine 500 bayanda yaptıkları çalışma bir önceki araştırmayı doğrular niteliktedir. Cinsellikle ilgili sorulara ‘Cinsellikten zevk almıyorum, çünkü kiloluyum’, ‘Cinsel isteğim çok az, çünkü kiloluyum’, ‘Cinsel performansım çok düşük, çünkü kiloluyum’, ‘ Cinsel ilişkiden kaçıyorum, çünkü kiloluyum’ şeklinde cevaplar vermişlerdir.

Açık bir şekilde görülmektedir ki aşırı kilolar bireyin hem kronik hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır hem de toplumsal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Her iki durum da bunlarla sıkı sıkıya ilişkiler içinde olan cinselliği olumsuz yönde etkilemektedir. Peki, ne yapılmalıdır? Aşırı kilolarımızdan kurtularak hem genel sağlığa hem de cinsel sağlığa yeniden kavuşulabilir.

Aşırı kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için kalori kısıtlaması, dengeli ve yeterli bir beslenme ve daha aktif bir yaşam benimsenmelidir. Daha fazla merdiven çıkılarak ya da daha fazla yürüyüş yapılarak yaşama biraz hareket eklenebilir. Diyet yapılarak da alınan kaloriler azaltılabilir. Ancak kilo kaybının artırılabilmesi için yeşil çaylı form içecekleri her zaman önerilebilmektedir. Yeşil çay içerisinde bulunan maddeler metabolizmayı hızlandırarak ve tokluk oluşturarak kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Bu süreç içerisinde cinsel sağlığımız için de yapabileceklerimiz bulunmaktadır. Özellikle lubrikasyon (kayganlaşma) problemlerine karşı su bazlı; yağ, parfüm ve koruyucu içermeyen kayganlaştırıcı jeller kullanılmalıdır. Bu sayede rahat, mutlu ve ağrısız bir cinsel birlikteliğe ulaşabilirsiniz. Ancak yeterli bir uyarılma için basit Lubrikantlar yeterli değildir. Bunu için içerisinde Ginseng ve L-Arjinin gibi genital kan dolaşımını hızlandıracak maddeler bulunduran, Sağlık Bakanlığı izinli cinsel uyarılmayı arttıran jeller tercih edilmelidir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim