Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 1.349 kere okunmuştur

İştahsızlık konusunda maalesef ki çok fazla bilinçli bir bilgi birikime sahip değiliz. İştahsızlığı farklı nedenlere başlayarak geçiştirmek gibi kötü bir huyumuz var. İşin asıl önemli olan noktasının ise bu kadar basit olmadığıdır. İştahsızlıkla birlikte belirginleşen ve ben geliyorum diyen bir çok hastalık söz konusudur. Tabi birde fiziki olarak vücudun bu gibi bir durumda karşılaşacağı zorluklardır. Olayı bir bütün olarak görüp dikkate alınarak üzerinde durulması gereken bir nokta olduğunu hatırlamak gerekmektedir. İştahsızlık konusunda yapılan yanlışları gidermek için işin uzmanları tarafından hazırlanmış olan bu makaleyi okumanızı ve kafanıza takılan ayrıntıları mutlaka işin uzmanlarına sorarak öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Başlıklar şeklinde sorularınızın bir çoğuna yanıt bulabileceğiniz şekilde düzenlenmiştir.

İştahsızlığın fiziksel nedenleri nelerdir?

Kişinin yaşadığı iştahsızlık 2 haftayı geçmesine rağmen hala devam ediyorsa, bu sorunu ciddiye alması gerekir. Zira iştahsızlık beyin merkezinden ortaya çıkan bir sorundur ve bu sorun neden ortaya çıktığı araştırılmalıdır. Çünkü beyinden kaynaklanan bir tümörün iştahsızlığa sebep olduğu riski göz ardı edilmemelidir. Bunun yanında kişi diş ağrısı gibi dişle ilgili sorunlar yaşıyorsa, mide sorunları var ise, yutkunma güçlüğü çekiyorsa, sık sık yüksek ateşlenme yaşıyorsa muhtemelen iştahsızlık sorunu yaşayacaktır. Ayrıca bazı kanser türleri de iştahsızlık durumu baş gösterebilir. Bunun dışında aneroksiya hastalığı da hat safhaya ulaşmış ise kişi sürekli iştahsızlık sorunu yaşar.

İştahsızlık vücudu nasıl etkiler?

Kişi iştahsızlık sorunu yaşamaya başladığında, kabızlık, hazımsızlık, gaz sancıları, sinirlilik gibi sorunlar yaşamaya başlar. Bunun yanında iştahsızlıkla gelen vitamin eksiklikleri kişide saç, tırnak gibi bölgelerde bir takım sorunlar yaşamaya başlar.

Yaşlılık da iştahsızlığın sebepleri nelerdir?

Kişi yaşlandıkça ağzının içinde tat alma tomurcukları azalarak kişi yediklerinden tat alamadığı için iştahsızlık sorunu baş gösterebilir. Kişi tatlı ve tuzlu besinleri ayırt etme sorunu ortaya çıkmaya başlar. Bunun yanında kişi yaşlandıkça midenin eritme kapasitesi yavaşladığı için, kişi daha geç acıktığı için daha iştahsız bir hale bürünebilir.

Besinler iştahsızlığa neden olur mu?

Bir takım yenilen ve çilen şeyler kişinin iştahını keser. Örneğin sigara ve alkol gibi zararlı şeyler kişinin iştahını kapatmaktadır. Çünkü kişinin ağız içindeki tat tomurcuklarını kapatır ve kişi yediğinden, içtiğinden tat alamadığı için sofradan daha erken kalkar ve bir süre sonra iştahsızlık sorunu baş gösterebilir.

İştahsızlık tedavisi nasıl olur?

Kişi iştahsızlık sorunu yaşıyorsa, ilk önce iştahsızlığın temelinde yatan sorun belirlenir ve o soruna göre gerekli tedavi yöntemi uygulanabilir. Bunun yanında kişinin iştahını artırmak amaçlı vitaminler alması sağlanabilir. Gün içinde yemek saatleri arasındaki süreyi kısaltıp, sık sık düzenli bir beslenme sistemi uygulanabilir

İştahsızlık nedenleri

Kişinin yaşadığı bazı mide ve bağırsak rahatsızlıkları, iştahsızlık hastalığına sebep olabilmektedir. Özellikle midenizde hassasiyetler ve mide yaraları, bağırsaklarda oluşan yaralar iştahsızlık yapabilir. Kişi bu yara ve hassasiyetler ortaya çıkan gaz sıkıntısı, mide bulantısı gibi nedenlerle yemek yemek istemez. Bunların yanında bazı tehlikeli kanser türleri de iştahsızlık nedenleri olabilir. Bu sebeple iştahsızlık sorunu yaşadığınızda bunu önemsemeli ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Ayrıca bir takım beslenme yetersizliği gibi hastalıklarda iştahsızlığa sebep olabilir. Örneğin çinko ve demir eksikliğine bağlı anemi hastalıklarında iştahsızlık görülebilir.

İştahsızlığın psikolojik sebepleri nelerdir?

Kişi sosyal hayatında büyük üzüntüler yaşamış ise yemek yemek dürtüsünü kaybedebilir. Ani ölümden kaynaklanan kayıplar, kişinin depresyona girmesi, işini kaybetmesi gibi büyük psikolojik yıkımlar yaşaması ile beyni bu sorunlarla fazlaca meşgul olup yemek yemeyi unutabilir, erteleyebilir ve yemek yemek istediğinde mide bulantıları yaşayarak beslenmeden uzaklaşarak iştahsızlık sorunu ile baş başa kalabilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim