Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 1.206 kere okunmuştur

Kulak çınlaması bir çoğumuz tarafından önemsenmeyen bir durumdur. Oysaki gerçekler bu şekilde ihmalci olmamaktadır. Kulak çınlaması ile birlikte bir çok zorlu süreç kapınıza dayanmaktadır. Tabi bu durum tek başına bir hastalık değildir, ama bir çok belirtinin ilk halidir. Kulak çınlamasının devamlılığı halinde üzerinde halsizlik, yorgunluk ve sinirlilik gibi hallerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kadınınevi.com olarak sizlerin bu konuda daha bilgili ve bilinçli olarak doktorlarına başvurmanızı öneriyoruz.Kulaktaki Çınlama Nelerin Habercisi? Tip dilinde ‘ tinnitus ‘ olarak adlandırılan kulak çınlaması, gerçekte tek başına bir hastalık değil, belirtidir. Çınlama, kişinin duymasını bozacak kadar şiddetli olabileceği gibi, sadece sessiz ortamda da duyulabiliyor. Kulak Çınlaması Nelere Yol Açabiliyor? Sürekli kulak çınlaması; sinirlilik, huzursuzluk, yorgunluk, uykuya dalmada zorluk ve klinik depresyona bile neden olabiliyor.
Özellikle çocuklarda dikkat dağınıklığı ve davranış bozukluğu olarak kendini gösteriyor. Çınlama sürekli hale geldiğinde, beyinle ilgili hastalıklar olabilir endişesiyle, doktora başvuruluyor.

Nasıl Tetikleniyor?
Bazı faktörler kulak çınlamasına neden olabiliyor ya da şiddetini artırıyor. Özellikle hipertansiyon ve geçmişte sigara kullanımıyla kulak çınlamasının ortaya çıkması arasında doğru orantılı bir ilişki bulunuyor. Ayrıca günümüzde gençlerin kullandığı ve yüksek sesli müzik dinledikleri kulaklıkların iç kulakta yarattığı ‘ akustik travma’ da kulak çınlamasının önemli hazırlayıcıları arasında sayılıyor.

Sebepleri Neler?
Pek çok etken ya da hastalık, kulak çınlamasının sebebi olabiliyor. Alerjik nezle, geniz eti, sinüzit, diğer nezleler gibi burun tıkanıklığı ve geniz akıntısına sebep olacak her şey kulak problemine de yol açabileceği için genel olarak çınlama nedeni de olabiliyor.
Zamanla dış kulak yolunu tıkayan kirler, orta kulak enfeksiyonları, seröz otit denen ve sıklıkla çocuklarda görülen orta kulakta negatif basınç ve sıvı birikimiyle gelişen durumlar, kulak zarı delinmeleri, çene eklemi ağrı sendromu ve hastalıkları da çınlama nedenleri arasında sayılıyor. . .
Öte yandan yapılan bilimsel çalışmalar, 4 yıldan az olmamak kaydıyla, her gün 10 dakika ve daha fazla cep telefonuyla konuşanlarda kronik kulak çınlamasının katlanarak arttığını gösteriyor.

Tedavisi Mümkün mü?
Kulak çınlaması süreklilik kazanmışsa, buna baş dönmesi eşlik ediyorsa ve tek taraflı ise bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalı.
Kulak çınlaması şiddeti artmışsa, günlük yaşantıyı bozacak konsantrasyon problemi oluşturur hale gelmişse tedavi edilmeli.
Çınlamaya neden olabilecek etkenlerin ortadan kaldırılması, altta yatan sebebin saptanması ve tedavi edilmesi gerekiyor. Hiçbir sebep bulunamamışsa şikayetlerin azaltılmasına yönelik ilaçlar kullanılıyor.

Tedavi sonrası sigara, alkol ve kafeinden uzak durmak, yüksek sesli ortamlardan sakınmak, bazı ilaçları mecbur kalmadıkça kullanmamak da rahatsızlığı ortadan kaldırıyor.

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim