Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 3.319 kere okunmuştur

Sağlık konusunda bilinçlenmek ve bu bilinçle hareket etmek hem insanlara sağlıklı yaşamayı, hemde vücudunu dinleme imkanı sunmaktadır. Sırt ağrıları başladığın bu ağrıları hafife almak, geçer demek gibi bir yanlışın içerisinde bulunmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sırt ağrısının başlaması farklı hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle işin uzmanı tarafından bizlere aktarılan bilgileri bizlerde kadınınevi.com kadın sitesi olarak sizlere aktarıyoruz.Madde madde olarak soru cevap şeklinde sizlere aktarıyoruz.
Sırt ağrısının nedeni kalp rahatsızlığı olabilir
Sırt ağrısı sırt bölgesinde omuzlardan kaburgaların bitimine kadar görülen ağrı olarak tarif edilmektedir. Gençlerde ve her yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Sırt ağrıları sıklıkla duruş bozukluğundan kaynaklandığı gibi; vücudun farklı bölgelerindeki rahatsızlıklar veya kalp hastalıklarının habercisi olabilir.

Masa başında çalışanlar risk altında
Son yıllarda bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde sırt ağrıları sıklıkla görülmektedir. Genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, ağrının basınçla tetiklendiği rahatsızlık, daha çok masa başı çalışan kişileri etkilemektedir.

Yaygın vücut ağrısı özellikle sırt bölgesinde ağrı yapıyor
Kadın hastalarda daha sık görülen yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere yaygın vücut ağrısına neden olmaktadır. Sırt fıtığı da ağrı nedenidir. Boyun ve bel fıtığına göre daha seyrektir. Daha çok sırtın alt bölgesinde görülmektedir.

Omurga eğriliği sırt ağrısıyla karışmasın
Çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde omurganın üç boyutta eğrilmesi olarak adlandırılan “skolyoz” sırt ağrısıyla kendini belli etmektedir. Bu sırt ağrıları hareketle artan, dinlenmeyle geçen özelliktedir.

Gece başlayan sırt ağrılarına dikkat etmek gerekiyor
Yaşlı ve kadın hastalarda kemik erimesi (osteoporoz), sırt kemiklerinde kırılmalar ve sırt ağrısına neden olmaktadır. Omurgaları tutan omurga tümörleri gibi hastalıklar da sırt ağrısına neden olabilir. Bu nedenle; ağrı gece başlıyorsa, sürekli ya da şiddetliyse ve hastada kilo kaybı varsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

Romatizmal hastalıkların belirtisi olabilir
Kürek kemiğine vuran sırt ağrıları kalp krizinin belirtisi olabilir. Gece uykudan uyandıracak şiddetteki ağrılar (romatizmal hastalıklar), eklem şişmeleri gibi şikayetler de sırt ağrısına neden olmaktadır.

Zona hastalığının belirtisi sırt ağrısı olabilir
Sinir uçlarında iltihaplanması sonucu ortaya çıkan zona hastalığı hiçbir belirti vermeden sırt ağrısıyla kendini gösterebilir. Tüm bunlarla birlikte, kilo ve boy endeksine göre göğüsleri büyük olan kadınlarda da sırt ağrısı görülebilmektedir.

Uzun süren sırt ağrıları mutlaka araştırılmalı
Sırt ağrısının altı aydan fazla devam etmesi, sırtta bir yaralanma veya zedelenme meydana gelmesi ya da doktorun başka bir rahatsızlıktan şüphelenmesi halinde gerekli tetkiklerin yapılması önemlidir. Sırt ağrısının araştırılmasında; kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR gibi görüntüleme tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. Kas incinmesine bağlı sırt ağrılarının çoğu birkaç günde kendiliğinden geçer. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesici veya kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Sırt ağrısı farklı diğer hastalıklardan kaynaklanıyorsa ağrıya sebep olan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerekir.

Sırt ağrısından korunma önerileri
Stresten kaçınmak, kilo vermek, sırt ve karın kaslarını güçlendirmek için egzersiz yapmak, ani hareketlerden veya kas zorlamalarından kaçınılmak önemlidir.Sırtüstü yüzmek, yoga, pilates gibi spor aktiviteleri özellikle sırt ağrısı çekenler için yararlı olacaktır.Güneş, deniz, sıcak kum ve kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunulmalıdır.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
 • sky 17 Mayıs 2013 13:30 tarihinde demişki

  Sırt Ağrılarına Karşı Bitkisel Çözüm

  Gün boyu çalıştığımız işler ve dengesiz hareketler sebebiyle birçok insan sırt ağrılarından yakınmaktadır.

  Sırt ağrıları genelde boyundan başlayarak kalçaya kadar olan arka bedenimizde, yanlış oturuş, duruş bozukluğu, hareketsizlik ve ağır yük taşımakla olur. Çağımız bilgisayar çağı ve artık her yerde her iş bilgisayarla yapılıyorken, tüm gün masa başında sabit bir şekilde oturmak sırt ağrısı şikayetlerinin başlıca nedenlerindendir.

  Dinlenmek bu ağrıları gidermek için çok basit bir yol olsa da bitkilerden faydalanmak etkili ve emin bir yöntemdir. Mesela; acı biber, ispirto ile karıştırılır ve belli bir süre bekletilir. Daha sonra ağrıyan bölgeler bu karışımla ovulur. Düzenli olarak yapıldığında karışımın etkileri kendini gösterecektir.

 • admin 20 Mayıs 2013 15:13 tarihinde demişki

  Teşekkürler güzel bir açıklama olmuş

 • Günaydın Gazetesi 07 Kasım 2013 10:34 tarihinde demişki

  Hamilelik döneminde pilates, anne ve bebek için çok faydalıdır. Sırt ve bel ağrılarına çok iyi gelir.…

Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim