Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 1.262 kere okunmuştur

Konumuzda asıl olan sadece sonbahara geçiş değil, mevsim değişikliklerinde oluşan olumsuz etkilerin insanlara hastalık olarak yansımasıdır. Çünkü yaz mevsimlerinde kaynaklı olarak havaların sıcak olması bir anda kendini soğuğa bıraktığında vücudun bir anda algılayamayacağı bir değişim söz konusu olduğundan olumsuz etki olarak hastalıklarla karşılaşırsınız. Tabi bir tek olayı bu şekilde özetlemek doğru değildir. Beslenmede bu olayda önemli bir etken rol oluşturmaktadır. Özellikle mevsimsel geçişlerde dikatli olmalı ve vücudumuzun dili iyi bilerek geçişlerde etkilenmeden bizlerde rahat etmeliyiz. Şimdi sizlere iç hastalıkları uzmanı tarafından sunulmuş güzel bir makaleyi sizlerle paylaşacağım. Kadininevi.com kadın sitesi olarak bu dönemlerde hem siz, hemde ailenizi bu gibi durumlarda daha bilgi olarak karşılamalısınız.Bu dönemlerde özellikle yaşlılar ve çocuklarda etkili olduğu ve bunların korunması için gereken eylemleri yine sizlere makalemizde sunacağız.

Medipol Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hale Handan Sarıkaya, sonbaharın yaklaşmakta olduğu şu günlerde bizleri bekleyen, en sık karşılaşabileceğimiz hastalıkların grip, soğuk algınlığı, bronşit, zatürre gibi üst ve alt solunum yollarına ait hastalıklar olduğunu söyledi ve yazdan sonbahara geçiş yaptığımız şu günlerde hastalanmamak için nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı…

Yaşlılar ve çocuklar daha dikkatli olmalı
Gün içindeki ısı farklılıklarından dolayı, uygun korunma önlemleri almazsak tekrarlayan ve uzun süren solunum yolları hastalıklarına yakalanma sıklığımızın arttığını belirten Dr. Hale Handan Sarıkaya, bunun en önemli nedeninin ısı farkıyla kişinin zayıflayan bağışıklık sisteminin bakteri ve virüs hastalıklarına açık hale gelmesi olduğunu vurguladı.

Dr. Hale Handan Sarıkaya konu ile ilgili şunları söyledi: “Solunum yolu hastalıkları sıklıkla burun akıntısı, öksürük, aksırık, boğaz ağrısı, halsizlik, bazen de ateşle görülür. Öksürük, aksırıkla havaya saçılan damlacıklar yoluyla çok hızlı bulaşır ve vücut direnci düşük kişilerde basit bir soğuk algınlığı bile bronşit ve zatürreye ilerleyen bir seyir izleyebilir; aynı zamanda ciddi bir iş gücü kaybına da yol açabilir. Bu durum en çok yaşlı ve çocukları etkilediğinden risk grubundaki kişilerin daha dikkatli olmaları, özellikle bu dönemlerde kapalı, klimalı, havalanması iyi olmayan yerlerden kaçınmaları, düzenli uyku ve beslenmelerine dikkat etmeleri, bol su içmeleri, sigaradan kaçınmaları önerilir.”

Genellikle basit bir soğuk algınlığının nedenin çoğunlukla virüsler olduğunu belirten Sarıkaya, bu durumda antibiyotik tedavisine gerek olmadan 1 hafta içinde kendiliğinden iyileşme sağlandığını; klinik şikayetlerde kötüleşme durumunda ise mutlaka hekime başvurulması gerektiğini vurguladı.

Mevsim değişimlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yemeliyiz?
– Özellikle A, C, E vitaminleri ile beta karoten, selenyum ve çinkodan zengin brokoli, karnabahar, lahana, biber, enginar, ıspanak, havuç, maydanoz, tere, sarımsak; meyvelerden ise portakal, mandalina, kivi, elma, limon bol miktarda tüketilmelidir.

– Özellikle E vitamini yönünden zengin olan zeytinyağı, fındık, soya, ceviz, fıstık, badem kalp hastalığı riskini azaltmasının yanında birçok kanser türüne karşı da koruyucudur. Kırmızı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdeki beta karoten bağışıklık sistemini belirgin şekilde destekler.

– Güçlü bağışıklığın bir diğer parçası probiyotikler. Probiyotikler bağırsak yararlı bakterilerini arttırarak hastalık yapan mikroorganizmaların üremesine engel olurlar.

– Diyetinize mutlaka eklemeniz gereken besinlerden keten tohumu, soya fasulyesi, sarımsak, omega 3 yağ asitlerini (en çok somonda bulunur) de unutmayalım.

– Kırmızı et, yumurta, yeşil mercimek, barbunya, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler, pekmez her gün tüketilmelidir.

– Kahve, kola gibi kafeinli içeceklerin kullanımını da azaltmakta kesinlikle fayda vardır.

– Son bir not olarak ekinezya ve beta glukanın hem tedavide hem bağışıklık destekleyici olarak kullanıldığını hatırlatalım, ancak bunların hekim kontrolünde kullanılması gerekir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim