Sevgililer günü için özel giyinmek hanımlara özel siyah abiye modellerini sunacağız. Uzun, kısa ve tulum olarak
Pastahanelerde yapılan pastaların kıvamında pasta yapmak ve ikram etmek herkesin hayal ettiği bir şeydir. Şimdi sizler
2018 yılına sayılı günler kala önce kış sonra da mevsimlik kıyafetlerin defileleri yapılmaktadır.Giyim firmalarının
Sadece Kadın Sadece Kadın Sadece Kadın
Bu yazı toplam 1.622 kere okunmuştur

Elif 8 yaşında bir çocuktur 2.sınıfa giden elif üstün zekalı olduğu halde aile bulunduğu ilçede üstün zekalılar okulu olmamasından dolayı elifi normal bir devlet okuluna göndermiştir. Ama ailesi elifin bunu kimseye söylememesi gerektiğini tembihlemiştir. Aradan 3ay geçtikten sonra ailesi bütün notlarını 100 100 beklerken elifin notları 50 lerde gezinmektedir. Ailesi zamanla düzeleceğini düşünmüşlerdir. Ama bu sırada öğretmenlerinden telefon gelmiştir. Elifin bulunduğu hiç bir gruba uyum sağlamadığını dersi işlemesine engel olacak kadar soru sorduğunu ve sınıfta hiç bir arkadaşının olmadığını bu yüzden de elif’i rehber öğretmene gönderme kararı verdiğini söylemektedir. Sizce Elif’te görülen problemler nelerdir?

Elif üstün zekalı bir çocuk olduğundan kesinlikle üstün zekalılar okuluna gitmelidir normal okulda kendinden 2 3 sınıf önde gitmesi gerekirken kendi sınıfında merak duygusuna yenik düştüğü için sürekli sorular sorup dersi bölmektedir. Hiç bir gruba katılmama nedeni ise o gruplarda lider olma isteğidir öğretmenin buna şans tanımaması bir üstün zekalının katlanamayacağı birşeydir. Diğer arkadaşlarını beğenmediğinden ve gururundan ötürü yalnız kalması da bundan ötürüdür.

Mert 12 yaşında samsun’lu bir ailenin çocuğudur. Mert üstün zekalı olduğunu düşünmektedir ailesi bilmemesine rağmen nitekim de öyledir. Artık Mert orta okula başladığında ailesine soruları daha da çok artmaktaydı fakat ailesi bu sorulara cevap veremediği için araları açılmaktaydı ve bununla birlikte ailesiyle sorunlar yaşamaya başlamıştı. Bir akşam misafirliğe amcası Erdinç bey geldiğinde onla Türkiye’nin jeopolitik önemi üzerine bir tartışmaya girmişti bu tartışma sürerken amcasına yaşından büyük cevaplar vererek tartışmada haklı konuma geçmişti ki bu tartışma biraz sertleşmeye başladı. Akabinde ailesi Mert’e çabuk odana git sen nasıl amacana karşı gelirsin çabuk dedi. Mert hafif ağlamaklı şekilde odasına çekilmişti. Sizce bu durum Mert’in gelenek ve görenekleri iyi edinmediğine bir örnek midir?

Kesinlikle hayır Mert üstün zekalı bir çocuk olduğundan böyle tartışmalara girmeyi çok sever çünkü zeka seviyesine güvenir. Ailesi ile tartışması da malesef ki üstün zekalı bir çocuğa sahip olmanın zorluklarındandır ailesi lise mezunu da olsa çocuğa yetememektedir. Tartışmalar mert in zekasının bir ürünüdür çünkü tartışmayı da sever. Lider kişiliğinden ötürü kendi aklına yatmayan fikirlere de karşı gelmeyi doğru bulur

Açelya 9 yaşında 3.sınıfa giden bir kızdır açelya üstün zekalı bir öğrencidir. Ailesi pek tahsilli olmadığı için Açelya’nın üstün zekalı olduğunu öğrenince direk boğaziçi veya ODTÜ ye gireceğini düşünmüştür. Ama işler pek istedikleri gibi gitmemiştir. Açelya daha 3.sınıfta derslerinde 2tane zayıf getirmiştir. Üstelik biri Türkçe dersidir. Öğretmeni tarafından bir gün sınıfta yanlış cevap veren bir arkadaşına Bu kızı boğacağım bir gün bu soruya yanlış cevap verilir mi? dediği duyulmuştur. Açelya arkadaş edinmede de sıkıntıdadır. Hiç bir arkadaşı yoktur daha çok abisi Vedat’ın 14 15 yaşındaki arkadaşlarıyla anlaşır. Ders konusunda da öğretmeninin son olduğu testte Açelya en zor soruları yapmış fakat en basit soruları kaçırmış demesi aile de bir hayal kırıklığı yaratmış. Bunun sonunda Ayça ile konuşmaya karar vermişlerdir. Sizce Ayça’nın sorunu nedir?

Aslına bakarsak Ayça’nın pek bir sorunu yoktur. Üstün zekasını okulda kullanacak diye bir kural yoktur. Açelya’nın derslerden zayıf almasının nedeni sıkılmasıdır. Türkçe dersinde ise öğretmeni ona kötü yazdığı için zayıf vermiştir oysa ki üstün zekalı kişilerde yazı yazma yeteneği zihin kadar gelişmemiş olabilir. Arkadaşına boğacağım demesi ise tahammülsüzlükten ziyade mükemmeliyetcilikten gelir. Kendisi gibi herkesin herşeyi mükemmel yapmasını beklemektedir. Üstün zekalı çocuklar kendi yaşındakilerden sıkıldığı için kendinden büyük kişilerle arkadaşlık etmek ister. Test konusunda ise bu tarz çocuklar en basit soruları kaçırırlar çünkü ; bu kadar kolay soru olamaz herhalde kesin bir yanıltmaca var düşüncesi hakimdir. Çevreden beklentinin yüksek olması hayal kırıklığının da büyük olmasına neden olur buda çocuğu yıpratan bir üstün zekalılar sorunudur.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Ziyaretçi Yorumları

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Editör Alanı

Ne Pişirsem Diye Düşünmeyin

Günlük Burçlar

İlginizi Çekebilecek Konular

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Eklenen Videolar

Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere
Kısır bir çok kimsenin sevdiği meze türü güzel bir mutfak keyfidir. Şimdide sizlere

Son Yapılan YorumlarTüm Hakları Saklıdır - 2011 - KadininEvi.com - Türkiyenin Kadın Portalı - İletişim Bilgileri : İletişim