Bebekler ne zaman konuşmaya başlarlar

Bebeklerin konuşmaya başlama zamanları ve bebeklerin hızlı konuşmaları için tavsiyeleri bir önceki konumuzda sizlerle paylaşmıştır. Canların bebeklerin konuşma zamanları kesinlikle bir değildir. Bebekten bebeğe değişkenlik gösteren bir olayldır. Bu nedenle annelerin telaş etmeleri yersizdir. Özellikle kadınınevi.com kadın sitesi siz anneler için en uygun ve en doğru olan bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışmaktadır.Bebeklerin konuşma zamanları 7. ay ve 10. aylar arasında tek kelimelik konuşması ile başlar ve rahat ve en kolay telafuz edebildiği kelimleri iyi bilmek ve harfleri doğru kullanmak zorundasınız. Bebeğin konuşmasında bireylerinde rolü büyüktür.Anne adaylarının bebek üzerinde ilk anne demesi beklemesi bir zordur çünkü baba kelimesinin telafuzu bebek için önceliklidir.

örnek olarak: “mama, dede, baba, cici, anne…” kelimeleri verilebilir. Ayrıca anne ve babalar ilk önce anne mi baba mı polemiğine girmemelidir. Çünkü bebekler a, b, m, d, y harflerini daha kolay söylemektedir. Bu nedenle baba demek anne demekten daha kolaydır. Bebeklerin en zor söylediği harfler k,t, r dir. Özellikle r sesini bebek dört yaşına kadar düzgün çıkaramamaktadır.Tekrarlamasını istediğiniz sesleri taklit edebilirsiniz.

Bebeğiniz 10. Ayından sonra yetişkinlerin kelimelerine benzer kelimeler kullanabilir. “Bu ne? Hani? Nerede?”gibi sorular bile sormaya başlar. 12.ayını doldurmuş bebek, bu nedir? Bu kimdir? Sorusuna düzgün ve anlaşılır cevaplar verebilir.
Bebeğiniz 15. Ayından sonra karşılıklı sohbetler yapmaya başlamıştır. Taklit yeteneği daha çok gelişmiştir. Etrafındaki tüm sesleri taklit edebilir.

17.-18. Ayından bebek artık şarkı bile söylemeye başlamıştır.Hareketlerine seler eklemeye başlamıştır.
18-24 aylık bebekler 25 30 kelime söyleyebilir. Kendi ebeveynleri onların sohbetlerinin en az yüzde seksenini anlar. Kendini ailesine çok iyi tanıtmıştır.

24-36 aylık; yani 2-3 yaşındaki çocuk kelime hazinesini geliştirmiştir. 50 ile 100 kelime arasında kelimeleri kullanır. 36. ayını bitirmiş bir çocuk en azından üç yüz ile dört yüz kelime kullanır. Konuşmaları dışarıdan insanlar tarafından anlaşılır. Düzgün cümleler kurabilir.

Bu aşamaya kadar ki gelişimlerini doğal olarak tamamladıysa çocuğunuzun bundan sonraki gelişimleri de normal devam edecektir. Belirtiğimiz gibi her çocuğun gelişim düzeyi aynı olacak diye bir beklenti içine olunmamalıdır. Bazen kardeş olan çocuklar bile gelişim farklılıkları sergileyebilir. 9-10 aylıkken kelimeleri düzgün çıkarabilen çocuğun kardeşi ilk düzgün kelimesini 18 aylıkken söyleyebilir.

Çocuğunuzun konuşmada normal gelişimini izlemesini, yeterli olmasını istiyorsanız onunla konuşmayı sohbet etmeyi aksatmamalısınız.

One thought on “Bebekler ne zaman konuşmaya başlarlar

  1. Bulent aplamiz dagitmis,hande de bretz bebekler mi ne vardi? Ayyy bunlar adams family hele berksan yer cucesi hahaha tobee estfrllh yaaaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir