Bebeklerin bağışıklığını güçlendirmenin 7 etkili yolu

Yeni doğan bebeklerde bağışıklık sistemi oldukça zayıf ve güçlendirilmeye ihtiyaç duymaktadır. Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için annelere büyük görevler düşmektedir. Bebeklerin zayıflamış bağışıklıkları ile birlikte bir çok sağlık problemide gelmektedir. Kadınınevi.com kadın sitesi siz değerli anneler için bebeklerinizin bağışıklık sistemini güçlendirmenin 7 etkili ve güçlü yolunu anlatmaya çalışacaktır. Aklınızda takılan yada tavsiyelerinizi lütfen bizlerle paylaşın.Değerli anneler bu ilk tecrübeniz ise kesinlikle bu önerilere kulak vemenizi öneririz. Dış etkenli bakterilerin yoğun saldırılarına karşı bebeğiniz güvenliği için bağışıklık sistemine güç kazandırmalı ve bakterilere karşı koruma sağlamak zorundasınız.Anne olmayı tadanlar bebek sevgisinin yeryüzündeki en büyük sevgi olduğunu söyler. Anneler için her şeyin başında gelir çocukları… Onu her kötülükten korumaya çalışır, canı pahasına olsa bile herkes sakınır. Hatta bütün sevgisini, emeğini verir… O yüzden derler ya cennet annelerin ayakların altındadır diye… Ancak bazen her şeyden sakınma, onun küçük bedeninin kendisini koruyamamasına, bağışıklık sisteminin gelişememesine neden olur. Bebeğinizin bakterilere de ihtiyacı olduğunu unutmayın!

Bebeğinizin bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı bir zırh gibidir. Sistemi güçlendirerek ufaklığınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

1. Emzirmek

Emzirmenin Faydası
Doğumdan önce bebeğiniz sizden enfeksiyonlara karşı savaşan ve bağışıklığı bir yıl boyunca koruyan antikorlar alır. Anne sütü; bebeğin kendi bağışıklık gücünü geliştirinceye kadar onu korur.
Bilimsel Bilgi
Anne sütü; bağışıklık sistemini güçlendiren A, C ve E vitaminlerini; ayrıca vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan demir ve alerji riskini azaltan magnezyum minerallerini içerir. Koruyucu özellikleri emzirmeyi bitirdiğinizde bile devam eder.
Uygulama
Emzirmenin her türlü süresi faydalı. Birkaç gün bile bebeğinizin bağışıklık sistemini korur ancak en az altı ay sadece anne sütü vermek en doğrusu.

2. İyi Gıda
İyi Gıdanın Faydası
Gıdalarda bulunan belirli besin maddeleri bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Meyve ve sebzeyi mevsimine göre bebeğinize yedirin.
Bilimsel Bilgi
Gıdaların süperstarları arasında kayısı ve ıspanakta bulunan A vitamini; turunçgillerdeki C vitamini; avokadodaki E vitamini; tahıllarda bulunan çinko ve selenyum mineralleri ve sarımsak yer alır.
Uygulama
Taze meyve ve sebzeler verin. Bebeğin yeterli miktarda sıvı almasına da dikkat edin, çünkü sıvılar da bağışıklık sistemini destekler.

 

3. Egzersiz ve Hareket
Egzersiz ve hareketin faydası
Fiziksel aktivite bebeğin kan dolaşımını harekete geçirir; ayrıca iştahını açar ve uykuyu kolaylaştırır.
Bilimsel Bilgi
Egzersiz lenfin yani enfeksiyona karşı koruyan hücreleri barındıran sıvının vücutta dolaşmasını sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemine zarar veren stres hormonlarını azaltır.
Uygulama
Bebeklerin çoğu yapılarından dolayı aktiftir ve parka çıkmayı kendi ister. Bebeğinizi için her türlü aktivite faydalıdır.

4. Uyku ve Dinlenme
Uyku ve Dinlenmenin faydası
Yeterli miktarda dinlenme ve uyku bebeğin vücudunu canlandırmasına yardımcı olur.
Bilimsel Bilgi
Vücudun iyileştirme mekanizması; uyku ve dinlenme sırasında etkilidir. Sürekli hareket etmek bebeği yorar ve bağışıklık sistemine zarar verir.
Uygulama
Aktiviteler ve uyku arasında denge oluşturmaya özen gösterin. Bebeğiniz için gün içinde dinlenme saatleri oluşturun.

5. Gün Işığı Dozu
Gün Işığının Faydası
Aşırı miktarda güneş ışığının cilde zarar verdiğini biliyorsunuz. Ancak her gün yeterli miktarda gün ışığı almak bebeğin bağışıklık
sisteminin olmazsa olmazlarından biridir.
Bilimsel Bilgi
Gün ışığı; vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan T hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.
Uygulama
Bebeğinizi her gün dışarı çıkarmayı alışkanlık haline getirin. Bunu yaparken mutlaka güneşten koruyucu giysiler ve şapka kullanın.

 

6. Bakterilere sağlıklı temas
Bakterilerin Faydası
Bebeğin bakteri ve virüslerle temas etmesini engellemeyin, örneğin soğuk algınlığı virüsünden korkmayın. Çocuklar bu şekilde bağışıklık sistemlerini geliştirebilirler.
Bilimsel Bilgi
Bağışıklık sistemi ilk kez bir tehditle karşı karşıya kaldığında, örneğin bir virüsle, ona karşı antikorlar geliştirir. Hastalıklarla temas etmek aslında doğal bağışıklığın gelişmesine yardımcı olur.
Uygulama
Bağışıklık sisteminin olgunlaşması zaman alır. İlk aylarda soğuk algınlığı olan kişileri bebeğinize yaklaştırmayın. Daha büyük bebekleri ise kalabalık yerlere götürmekten korkmayın.

 

7. AŞILAR
Aşıların Faydası
Aşılar; vücudu belirli enfeksiyon hastalıklarından koruyan antikorların üretilmesini sağlar.
Bilimsel Bilgi
Aşılar sadece bebeğinizi değil, aynı zamanda genel nüfusu korur. İnsanların çoğu aşılıysa, hastalıkların yayılması zorlaşır.
Uygulama
Aşıları hakkında doktora danışın. Aşı takvimine uyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir