1

Çocuğa Allah sevgisi ve Allah korkusunu aşılamanın yolları

İslami dünyada yaşayan müslüman ailelerin çocuklarını Allahın varlığı ve birliği hakkında yetiştirebilmek için neler yapılmadır. Ailenin çocuğa islami yani dini eğitim vermeden önce Allah kavramını öğretebilmelidir. Bu neden çocuğa Allah sevgisi öncelikli olmak üzere sonrasında Allah korkusunu öğretmelidir. Çocuk yaşta bu eğitimin verilmeiş olması, büyüdükçe pekişmesine ve daha iyi kavramasına hızlıca yardımcı olacaktır.kadınınevi.com olarak Anne ve babaları uyarıyoruz. Çocuklarınıza nasıl anlatacağınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Zorlayarak öğretemeyeceğinizi iyi bilmeniz gerekmektedir.

Allah korkusunu açıklayabilmek için anne baba çocuğa, kendilerini üzmekten, gücendirmekten çekindiği gibi, Allah’ın sevgisinin yok olmasından da buna benzer ama çok daha fazla çekinmesi gerektiğini anlatabilir. Allah korkusunun böyle bir korku olduğu ve bu korkunun insan davranışlarını güzelleştirdiği hatırlatılabilir. Çünkü insan Allah’tan korktuğunda O’nun buyruklarına çok titiz olur, en çok O’nu sever ve en çok O’na saygı duyar.

Allah’ı seven insan, Allah’a karşı saygıda kusur etmekten korkar. Kendisinden uzaklaşmasını istemez; Allah’tan uzak kalmak büyük bir ızdıraptır. Allah’ın ona karşı olan sevgisini yitirdiğini bilmek çok büyük bir acıdır. Allah korkusunun kökeninin bunlar olduğu ve bu yüzden Allah’ın beğendiği davranışlar sergilemesi gerektiği çocuğa anlatılabilir.allah sevgisi Çocuğa Allah Korkusu Nasıl Anlatılmalı?

İnançlı yetiştirilen çocuk, yaşı ne kadar küçük olursa olsun, olgun bir akla ve ahlaka sahip olacak, karşılaştığı olaylar -özellikle ölüm-nedeniyle duygusal açıdan çöküntüye uğramayacaktır. Hoşuna gitmeyen bir şeyle karşılaştığında ağlamayacak, yakınmayacak, olayların hep Allah’ın kontrolünde olduğunu bilecek, tevekkül edecek, güzel tavır gösterecektir.

“Çocuklarda Davranış Bozuklukları” adlı kitabında Profesör Sefa Saygılı şunları söyler: “Dindar olan ailelerin, Allah inancı ve sevgisiyle yetişen çocuklarında ölümün yol açtığı mahzurlar görülmemektedir… Herhangi bir ölüm halinde, ahiret inancı çocuğu teskin eder. Bu yüzden İslâm terbiyesi ile yetiştirilen çocuklarda ruhî bozukluklara az rastlanır. Depremden korkan, daha doğrusu “en güçlü” babasının kaçışına mâna veremeyen çocuk, Yüce Allah’ın iradesi olmadan yaprağın bile kımıldayamayacağını bilseydi, hadiseyi zihninin derinliklerinde iz bırakmadan, zararsız geçirebilirdi.”

Unutmayalım; dinimiz bir çocuğun dahi anlayacağı kadar açık ve kolaydır. Dinimizin özü güzel ahlaktır. Bu nedenle çocuklarımıza Allah’ı tanıtalım, Kur’an okuyalım, ayetleri açıklayalım, Peygamberimiz (sav)’in güzel ahlakını anlatalım…

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın