54

Çocuklar 3 yaşında Göz kontrolünden geçmelidirler

Bebeklerinizin bütün yaşamları boyunca sağlık sorunlarından biz aileler sorumluyuz. Çocuklarımızın sağlıklı bir yaşam sürdürebilemeleri için gerekli olan şartları kullanarak çocuklarımızın sağlık kontrollerini ihmal etmeden devam ettirmemiz gerekmektedir. Görme işlemini gerçekleştiren gözlerimizin önemini sanırım anlatmaya gerek kalmadan direk olarak konuya geçelim. çocuklarınızın 3 yaşına geldiklerinde ileriye dönük göz sorunlarını bulma ve tedavi etmek için en doğru yaş zamanı olduğunu işin uzmanı tavsiye etmektedir. Bu nedenle çocuklarınızın göz muayenesini ihmal etmeyin. Kadınınevi.com kadın sitesi sağlık konusunda Göz kontorlünü işin uzmanından aktarıyor.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı?

Çocuk televizyonu çok yakından izliyorsa, çok sık takılıp düşüyorsa, mutlaka bir göz hekimine göz muayenesine getirilmelidir.
Bir gözü kısma ya da kapatma Siyah görünmesi gereken göz bebeğinde beyaz ya da puslu renk Cisimleri sürekli gözüne yakın tutma Başını bir yana eğerek bakma Gözlerini sık sık ovuşturma Bir veya iki gözün içe veya dışa kayması Prematüre doğum Ailede göz tembelliği teşhisi olan çocukların bir göz hekimine muayene edilmesinde yarar vardır.
İngilizce konuşmak için kursa gitmek şart değil. Nasıl mı? TIKLAYIN !
Çocuklar hangi sıklıkta muayene edilmeli?

Doğduktan hemen sonra, 6 aylıkken, 3 yaşındayken, Okula başlamadan önce, Okul süresince her yıl.
Periyodik göz muayeneleri önemli

Küçük yaşlarda ortaya çıkan ve erken teşhis durumunda başarıyla tedavi edilebilen şaşılık ve göz tembelliği periyodik göz muayenesi ile erken dönemde fark edilerek tedavi edilebilir.

Göz muayenesinin belli bir yaşı yoktur. Şikâyeti olan çocuk hangi yaşta olursa olsun muayene edilebilir. Çocukların hiçbir şikâyeti olmasa bile 3-4 yaşlarına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmiş olmaları gerekir. Özellikle gözlük tedavisi verilen çocukların belli aralıklarla takibi yapılmalıdır. Beş-altı yaşlarında göz muayenesi normal olan çocuklarda daha sonra miyopi ortaya çıkabilir. Bu konunun atlanmaması gerekir. Büyüme çağında çocuklarda gözlük numaralarında daha sık değişiklik olabilir. Bu nedenden ötürü kontrolleri aksatmamak gerekir.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın