77

Demirhindi Şerbeti tarifi – Demirhindi nasıl yapılır?

demirhindi_tarifiDemirhindi şerbetini en son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir iftar davetinde içmesiyle meşhur olmuştur. Çok özel bir şifa aracı olan bu şerbetin tam 40 baharatla yapıldığı ve padişahlar tarafından tercih edilen bu demirhindi şerbeti tam bir şifa malzemesi. İçinde yok yok hatta en özel baharatı olan adını aldığı demirhindi ise Hindistan’dan özel olarak getirtilmektedir. Hazırlanışı çok zahmetli olan ve üç aşamada hazırlanan bu özel şerbet bir çok hastalığa da deva olmaktadır. Başbakanın tercih ettiği bu şerbet şuan itibari ile büyük bir ilgi görüyor. Kadınınevi.com kadın sitesi olarak sizlere bu özel tarifi sunuyoruz canlarım. Sizlerde paylaşmış olduğumuz bu bilgilere göre bu şerbeti hazırlayabilir ve hangi hastalıklara iyi geldiğini görebilirsiniz. Şimdi çok fazla uzatmadan direk sizlere Demirhindi tarifini sunuyoruz.

Demirhindi şerbeti tarifini okurken lütfen zahmetli bir tarif olduğunu ve bütün baharatların bulunmasının çok zor olacağını da bilmeniz gerekmektedir.

 

6 SAAT KAYNATILARAK HAZIRLANIYOR
En önemli malzemesi olan demirhindi Hindistanda yetişmektedir. Bu şerbetin ana maddesi Demirhindi olmak la beraber 40 çeşit baharat kullanılmaktadır.Aynı kapta tüm malzeme 6 saat kaynatılmaktadır.Önce yüksek ateşte sonra orta ve en son kısık ateşte.

Kaynatıldıktan sonra içine tamamen doğal bal ilave edilerek 2 saat daha kaynatılır.Soğumaya bırakılır.Sonra servis yapılır.

3 farklı aşamadan geçerek hazırlanan zahmetli bir şerbet olan bu şerbet padişahlar tarafından şifalı olma gerekçesiyle tercih edilmiştir.Yaz aylarında serinletici ve rahatlatıcı olduğu için tercih edilir.

Sağlık açısından faydaları ise: Mide hastalıklarına, gaz, hazımsızlık, soğukalğınlığı, barsak rahatsızlıklarına, ruhsal sıkıntılar, romatizma ve kas ağrılarına iyi geliyor.

Suyu kaynatılıp içildiğinde barsak solucanlarını düşürüyor.

İştah açıcı,barsak gazlarını giderici ,beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri vardır. Ağız kokusunu giderir.

Meyvesi dışkıyı yumuşatarak kabızlığı giderir. Vücudu rahatlatır ve serinletir. Susuzluğu giderir.

Meyvesi yenildiği gibi şerbeti ve reçeli de yaplır.Baharat olarak da kullanılır.

Demirhindi şerbeti;çekirdekleri çıkarılan meyvesi suda bir süre kaynatılır ve süzülür.

Süzülen suya bolca şeker yada bal ilave edilerek tekrar kaynatılır.İstenirse içine baharat da katılabilir.Soğuyunca içilir.

 

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın