Detoks ve Diyetin uygulanması – en doğru zaman tercihi

Detoks ve Diyet zayıflama yöntemleri olarak kullanılmaktadır. Doktorlar tarafından her iki zayıflama yöntemi tavsiye edilmektedir. Peki hangisi en doğru olanıdır ve bu iki yöntemin uygulanma şekli ve zamanı nedir?.Canlarım öncelikle sizlere diyet ve detoks kelimelerinin anlamını yazalım daha sonra ilgili konunun uzmanından değerli görüşlerini alalım. Öncelikle işe diyetle başlayalım. Diyet tek başına zayıflama demek değildir. Bir çok hastalığın teşhisi ve tanısı daha sonrasında ise tedavisinde kullanılan bütün besin ve içeceklere verilen toplam isimdir. Tabi biz genelde zayıflama olarak kullanıyoruz o ayrı konu. Şimdide detoksa gelelim.Detoks toksinlerin akciğer ve karaciğerden atılma işleminin adıdır. tabi bu kavramda yine yanlış bilinerek sadece bitki çaylarıyla zayıflama olarak algılanmaktadır.Şimdi sizlere kadininevi.com olarak detoks ve diyeti nezaman ve nasıl uygulayacağınız konusunda uzman görüşüne yer verelim.

Ne zaman diyet?
Obezite bir hastalık olmasının yanı sıra pek çok hastalığın (kanser, diyabet, kalp-damar hastalıkları) sebebi arasında yer alıyor. Bu yüzden sağlıklı bir diyet ne zaman yapılmalıdır sorusuna her zaman ve bir ömür boyu diyebiliriz. Sağlıklı ve dengeli bir diyet, obeziteden sizi uzak tutacağı gibi her tür sağlık sorunuyla ilgili olarak da vücudunuzu korumaya yardımcı oluyor. Sağlıklı beslenme bir alışkanlık ve hayat tarzı değişikliği olmalı. Bir dönem değil her zaman yapılmalı. Fayda-zarar oranı

Sağlıklı ve dengeli bir diyet gündelik hayatınızı aksatmaz. Vücudunuzun normal bir şekilde çalışabilmesi için yeterli ve dengeli beslenme şart. Sağlıklı bir beslenme düzeni hastalıkların vücudunuza yerleşmesine de engel oluyor. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutuyor. Hayatınıza uyumu kolay olduğu için uygulanabiliyor ve sürdürülebiliyor. Obezite bir ömür boyu mücadele edilmesi gereken bir durum, bu da ancak kalıcı ve dengeli beslenme içeren bir diyetle gerçekleşebiliyor.

Ne zaman detoks?
Vücudunuzun temel detoksifikasyon işlemleri, sağlıklı olduğunuz zaman çalışıyor ve sizi koruyor. Piyasada detoks veya detoks diyeti şeklinde anılan pek çok beslenme şekli bulunuyor. Bu beslenme programlarına bakıldığında 1 gün, 3 gün, 5 gün, 7 gün gibi gün sınırlamaları oluyor, Neden zaman koyulduğunu hiç düşündünüz mü? Çünkü bunların çoğu çok düşük kalorili diyetler, hayatla bağdaşmıyorlar. Bu programla yeterli besin öğesini ve enerjiyi alamadığınız için gündelik hayatınızı yürütemezsiniz. Uzun sürdüğünde ise vücudunuzda bunun yan etkilerini hissedersiniz. Bu yüzden detoks diyetlerinin uzun süreli olmamasına dikkat edilmeli. Detoks diyetleri, enerjisi çok düşük olduğu için, düşük tansiyon, baş dönmesi, yorgunluk hissi ile kendini gösterebiliyor. Detoksu uzman kontrolünde yapmak, gelişi güzel yapmamak gerekiyor.

Diyet Uzmanı Canan Aksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir