51

Dua etmenin insan sağlığı üzerindeki etkileri

Dua etmek ellerin ilahi bir varlığa açılması anlamına gelmektedir. Dua ile birlikte insanlar üzerinde olumlu etkileri oldukça fazla olduğundan biz sadece sağlık boyutunu ele alarak dua etmenin ne kadar büyük bir motive sağladığını göreceğiz. Yapılan araştırmaların bir çoğunda bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdan bahseiyoruz. Kadınınevi.com kadın sitesi duanın insan sağlığını nasıl olmulu bir şekilde etkilediğini başlıklar haline siz hanımlara sunacaktır. Öncelikle olaya bir örnekle başlayalım. Hastalık durumunda tıppın bile yetersiz kaldığı bir noktada eller açılır ve dua edilir. o an için olumlu bir etki bırakır ve pskilojik olarak rahatlamanızı sağlar. Tabi olayın ilahi kısmı kabul olur yada olmaz ayrı konu.

Rahatlatıyor

Bir meditasyon biçimi olarak ibadet (dini tercihleriniz ne olursa olsun) nefes almayı ve beyin faaliyetini yavaşlatır.

Kalp atış hızını ve tansiyonu azaltarak düzenler. Yani rahatlatıcı ve sağlığa yararlı etkiler sağlar.

Pozitif Etkileri Bulunuyor

Açık konuşmak gerekirse, ibadetiniz bittiğinde, birine vurma isteğiyle yanıp tutuşmazsınız. Huzur, keyif ve tebrik kartlarına yazılacak kadar güzel duygularla dolup taşarsınız. Bu duyguların vücut genelinde pozitif fizyolojik etkilere sebep olduğuna dair bazı kanıtlar da bulunuyor. Stres hormonu seviyesi huzurlu bir yaşama hazırlanır.

Daha da önemlisi, bağışıklık sistemimiz daha telaşsız hale gelir. Böylece, bir yangında gazyağı gibi hareket eden proinflamatuar sitokin ve benzeri kimyasallar içimizdeki her biyolojik strese aşırı tepki vermek için eklem ve damarlarımıza yollanmazlar. Sonuç: Daha sakin, daha güzel bir yaşam.

Plasebo Etkisi Yaratıyor

Dua etmenin faydalarının fizyolojik olarak faydası olsa da olmasa da, en azından kişiye bu yönde bir plasebo etkisi yarattığından dolayı yardımcı olduğunu unutmayalım. Bazı durumlarda placebo etkisinin, bu olumlu etkilerin %70’ini karşıladığı gösterilmiştir. Burada demek istediğim şu ki, kendiniz için iyi bir şeyler yaptığınızı düşünmek de zaten duanın büyük bir parçasıdır.

Dr. Mehmet Öz

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın