Dukan Diyeti ile etkili zayıflama ve diyet önerileri

Dukan Diyeti ilgili bu yazımızda öncelikle siz hanımlar için muhtşeem bir kaç öneri sunduktan sonra dukan diyetinin temeli olan dört kuralından kısaca bahsedip bir kaç tanede diyet listesini sizlere sunacağız. Tabiki bu listelerden biri seçmek zorunda değil, kendinize özgü kurallar dahilinde yeni bir listese oluşturabilirsiniz. Dukan diyeti ile başladığını diyet evresinin sonunda gelmek istediğiniz kiloya mutlaka gelebilirsiniz. Yeterki kurallara uyarak doğru kullanımı uygulayın.Dukan diyetile birlikte vermek istediğiniz kiloyu belirledikten sonra belli bir beslenme tablosu oluşturmanız ve bu tablonun diyete uygun olmasıda gerekmektedir. 4 aşamadan oluşan bu diyetin ilk aşaması atak evresidir. Bu evre kilonunza boyunuza göre farklılıklar gösterebilir.2. aşama ise Seyir evresi, bu evrede ise asıl zorlu olan kısım düşmek istediğiniz kiloya gelinceye kadar süren bir zaman dilimidir.Diğer aşamaları ise birlikte görelim.

1 – Atak Evresi : Bu dönem kişinin boyu, kilosu gibi etkenler gözönüne alınarak 3 veya 4 gün sürüyor. SAdec e saf protein ile beslenebiliyorsunuz. Bu proteinin yasaklı olanları da var ( tavuk budu, derisi vb)

2- Seyir evresi : Bu dönem olmak istediğiniz kiloya inene kadar devam etmekte. Benim için önerdiği süre 30 gün kadardı ( Tabii ki benim 60 kiloya inmek istediğimi düşündü dukan amca). Bu dönemde 1 gün saf protein, 1 gün protein + sebze ile besleniyorsunuz. Veya 5 gün protein, 5 gün protein + sebze ile besleniyorsunuz. Bir de benim gibi vermesi gerekenkilo miktarı 5-6 kilo civarında olanlar için mükemmel bir program var. 2 gün saf protein + 5 gün serbest 🙂 Serbest derken tabii ki olayı çok da abartmamak lazım. Gayet dikkatli, ve seviyeli beslenmeliyiz ( ha ben yapabildim mi sormayın gitsin ) Ben bu 2 günlük programı duyunca pek heveslendim tabi.

3- Güçlendirme evresi : Bu dönemde seyir evresine ek olarak daha fazla sebzemiz var. Yani sebze çeşidi artıyor. Ayrıca önce haftada 1, sonra da haftada 2 kere ödül öğünleri var. İstediğinz yiyebiliyorsunuz ama haftada t ek öğün.

4- Koruma evresi: Bundan sonra rahatız. Sadece haftada 1 gün saf protein günü yapıyoruz onun dışında serbestiz. İstediğimizi yiyoruz.

Bu evrelerin süresi kişinin vermek istediği kilo miktarına göre değişmekte. Örneğin Seyir evresi kimi için 2 ayı bulabilirken kiminde 5 ayı bulabiliyor. Rehber gibi hazırlanan Dukan Diyeti kitabından kendiniz için uygun süreyi hesaplayabilirsiniz.

Diyetin bir kaç ipucu var. İlki daha önce bahsettiğim Yulaf Kepeği. Diyetin olmazsa olmazı. Hergün 1,5 kaşık tüketmek zorundasınız. İster yoğurda vs karıştırın ister özel tarifiyle krep gibi yapın. Bu hergün yenecek. Aslında gayet tok tutan birşey. Genelde benim 1 öğünüm yulaf kepeğinden oluştu. Diğer bir önemli nokta asansör kullanımı. Asansör kullanımı unutuyoruz ( en azından 5 kata kadar). Bol bol merdiven kullanıyoruz. Ayrıca her gün mutlaka 20 dakika yürüyoruz. Mutlaka 1,5 lt sıvı tüketiyoruz. Su, çay, kahve ( tabii ki şekersiz olmak kaydıyla ) bu 1,5 lt nin içinde.

İpuçlarından bahsetmişken bana göre zor olan kısımdan da bahsedeyim. Meyve yok. Kesinlikle, asla ve katiyyen güçlendirme evresine kadar meyve yemiyoruz. bu benim için işin kabus kısmı. Neyse ki ben 2 gün saf protein + 5 gün normal beslenerek meyvelerimden mahrum kalmadım.

Bir kaç öneri:
Açıklama : dukan diyeti
Kaç Kişilik 2
Zorluk Derecesi: Kolay

Kullanılan Malzemeler:

tavuk gögsü
kırmızı biber

Hazırlık

Tarifin Hazırlanışı

kuşbaşı olarak doğradımız tavuk gögsünü teflon tavada kendi suyunu çekene kadar pişirdikten sonra bir miktar daha kavuruyoruz. bu esnada kırmızı biberi irice doğrayarak tavuklara ekliyoruz. pulbiber ve çok ama çok az zeytinyağı ekliyerek kavuruyoruz.

kilo vermeye devam ediyoruz:)

2 adet yumurta
1/2 çay bardağı light süt
2 dal taze soğan
bir tutam dere otu
bir tutam maydanoz
2 kaşık buğday kepeği

yumurta ve sütü iyice çırpıktan sonra tüm malzemeyi karışıma ekliyoruz. teflon tavaya bir damla yağ ekleyerek kağıt havluyla tavaya yaydıktan sonra omletimizi tavaya döküp pişiriyoruz.
Bu verceğim tarif Makedonya ve Kosova’daki Türkler, Arnavutlar ve Makedonlar tarafından yapılan sütlü bir tatlıdır. adı KAYMAÇİNA (ATAK VE SEYİR EVRELERİNE UYGUNDUR)
malzemeler:
1 kilo süt
5 yumurta
Tatlandırmak için aspartam

Sütü iyice kaynatın ve soğumaya bırakın.
Yumurta ve aspartam iyice çırpın, yumurta köpük köpük olsun
Soğumuş süte yumurtalı karışımı iyic yedirin.
Cam bir kaba karışımı döküp içinde su olan başka bir kabın içine yerleştirin.
Isıtılmış fırında, 170 derecede üzeri altın kahve olup göz göz olana kadar pişirin.
Soğuduktan sonra, mümkünse bir gün sonra servis edin.

One thought on “Dukan Diyeti ile etkili zayıflama ve diyet önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir