Erken Sünnetin Faydaları – Ne zaman sünnet yapılmalı?

Sünnet olayı erkekler için oldukça önemli bir mucizedir. Erkek çocukların erken yaşta sünnet edilmeleri sağlıkları açısından oldukça önemli bir durumdur. Küçük zamanla gelişen pipi kanalı darlığı sıkıntılar yaşatabilir ve hayatını işkenceye çevirebilir. Bu nedenle doktorlarında tavsiyesi ile birlikte erken yaşta sünnet kesinlikle tavsiye edilmektedir.Hatta doktor tavsiyesi olarak doğan erkek çocukların 24 saat sonrasında sünnet edilmeleri enfoksiyona karşı oldukça etkilidir. Son dönemlerde bilinçli ebeveylerin varlığı ile bu olay sıklıkla yapılmaktadır. Yurtdışında farklı dinlere bağlı ebeveynlerin bile bunu erkek çocuklarının sağlıkları için yaptığını görmekteyiz. Sünnet edilme yaşıkaç olmalıdır gibi soruları aslında ne kadar erken yaparsanız o kadar iyidir.Yenidoğan sünnetini son yıllarda bilinçli anne babaların yaptırmayı tercih ettiğini söyleyen Dr. Cem Kara, “Yurt dışında ise farklı bir dine mensup olmalarına karşın bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne babalar da bu sünneti yaptırıyor. Ancak yeni doğmuş bebeklerde örneğin cinsel organda şekil anomalisi varsa, idrar deliği altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat şeklinde sünneti yapmak gerekiyor” diyor.

Erkek bebeklerde ilk bir yıl içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu oluştuğunu anlatan Dr. Cem Kara, yenidoğan sünnetinin avantajlarını şöyle sıralıyor:
http://www.marmaragundem.org/wp-content/uploads/2010/07/sunnet-cocuklari.png
• Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarından uzak kalıyor.
• Yara iyileşmesi daha kolay oluyor.
• Enfeksiyondan korunuyorlar.
• Evde bakım kolaylığı oluyor.
• Pansumana ihtiyaç olmuyor.
• Sünnet olduktan sonra bebek aynı şekilde giydirilebiliyor.
• Bebeğin ağrısının olma ihtimaline karşın annenin emzirmesi ağrının dinmesini sağlıyor.
• Bebeğin yarası en az 24-48 saatte iyileşiyor.
• Evde bebeği sabah ve akşam kullanılması amacıyla bir krem veriliyor.
• Yenidoğan bebekler sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.
NEDEN 24 SAAT BEKLENİYOR?

Yenidoğan sünneti yapabilmek için doğumdan sonraki 24 saatlik süreyi geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebeğin hayatla bağdaşması izleniyor, kalp ve akciğerinde sorun olup olmadığına bakılıyor. Dr. Cem Kara bebekler doğduğunda K vitamini iğnesi yapıldığını, bunun da kanamayı önlediğini, karaciğerin bazı maddeleri yeterince üretememesi, barsaktaki bakterilerin yapılamaması nedeniyle K vitamininin olumlu etki yaptığını söylüyor. K vitamininin etkisi de 24 saatte görülebiliyor.

Ailelerin bebek daha anne karnındayken bu kararı vermelerinin daha doğru olduğunu, bebek doğduktan sonra anne babaların duygusallaşıp sünnet yaptırmaktan kaçındıklarını anlatan Dr. Cem Kara şunları söylüyor:
http://www.asmirc.com/wp-content/gallery/bebek%20resimleri/baby65.jpg
“Anne ve babaların bu durumda ilk bir ayı beklemelerini öneriyoruz. İlk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerin ağrı duygusunun çok az olması nedeniyle sıkıntı yaratmıyor. Annenin bebeğini emzirmesi, sütteki bazı maddelerin yatıştırıcı etkisi bebeğin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlıyor. Böylece sünnet sonrası ağrı kecisiye gerek kalmıyor, annenin emzirmesiyle halloluyor.”
YA İKİ YAŞINA KADAR, YA ALTI YAŞINDAN SONRA SÜNNET

Sünnet konusunda doğru yaşın ne olduğu her zaman merak ediliyor. Dr. Cem Kara doğduktan sonraki ilk 24 saatte yapılmıyorsa, 0-2 yaş arasında sünnet yapılmasını önerdiklerini, 2-4 yaş arasındaki çocukların sünnet konusunda psikolojik travma yaşayabileceklerini belirtiyor. Bebeklerin bir ayı geçtikten sonra genel anestezi altında sünnet edilmeleri gerektiğini vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir