47

Evliliği Öldüren Aşk değil, Kişilerin ta kendisidir

Evlilik kavramı kutsal bir değer olarak kabul edilir ve temeli ise Aşk ile oluşmaktadır. Zamanla gelişen teorik ifadeler bu olgunun oluşmasına neden olan Aşkın aslında yıkıcı bir etki ile tesir ettiğide ifade edilmiştir. İşin aslı pekte teorilerde ifaede edilen gibi kolay ve basit değil.Çünkü Aşk kişiler arasında yaşanan ve tarifi sunulamayan manevi bir duygudur. Aşkın evliliğe dönüşmesi sürecin uzun vadeli bir yolla örtülmesi demektir. Zamanla kişiler arasında ki bağların soğuması etki olarak yine kişilerin geçimsizliği ve birbirlerine karşı olan saygı ve sevgi çerçevelerinin yok olmasından kaynaklanmaktadır. Kadınınevi.com kadın sitesinin bu haftaki konusunun en temel inceliği ise evliliğin kesinlikle basit bir olay olmadığının vurgusunun yapılmasıdır. Evlilik uzun vadelerde hayatımıza anlam katan ve hayata mana veren tek doğrudur.

Ayrıca kişilerin evlilik üzerinde ki etkilerini başlıklar halinde takip edebilirsiniz.

Egosunu ihmal etmeyin

Aşk ve cinsel çekim çok güçlü, fakat bir o kadar da narin duygulardır. Hepimiz beğenilmek ve çekici görünmek istemez miyiz? Erkekler de kadınlar gibi kendilerine aşık olunmasından, güzel sözlerden çok hoşlanırlar. Ancak düşüncesiz davranışlar ya da kırıcı sözler, bırakın aşkı geri getirmeyi, var olan ilişkinizi de çok çabuk zedeleyebilir. Her eş ona ne kadar yumuşak ve sevgi dolu davranılırsa davranılsın, eleştirilmekten endişe duyar.
Hayata ilgi gösterin

Genelde eşlerinden ayrılan kadınlar hayata daha güçlü sarılmaya başlar. Kendilerini işlerine verip, güzelliklerine dikkat eder. Bunun için boşanmayı bekliyorsanız, hata edersiniz. Tüm bunları evliyken de yapabilmelisiniz.
Yeni konulardan bahsedin

İster iş arkadaşlarınızla geziye, ister dil ya da dans kursuna gidin. Ama mutlaka kendiniz için bir şeyler yapın. Böylece eşinize anlatacağınız farklı konularınız olur.
Tartışmayın, konuşun

Eşinizle konuşmaktan korkmayın. Bu sayede hoşlanmadığınız durumları ve problemlerinizi anlamasına yardımcı olursunuz. Onu iğnelemeden, kendi durumunuzdan ve hissettiklerinizden bir-iki cümleye bahsetmeniz yeterli olacaktır. Sizi biraz olsun anlarsa, ilişkiniz daha güzel hale gelir.
Eşinizi değil, kendinizi değiştirin

Onu değiştirmek istedikçe yorulduğunuzla kalırsınız. Gerçek şu ki, kadınlar problemleri konuşarak çözmek isterken, erkekler çok konuşmayı sevmezler. Bu yüzden her şeyi tekrar dile getirmek yerine, davranışlarınızla ona yol gösterin.
Ona akıl hocalığı taslamayın

Kapanmış ya da geçmişte kalmış konuları tekrar tekrar gündeme getirerek keyifsizlik yaratmayın. Ayrıca her konuya yorum getirip fikrinizi söylerken, her söylediğiniz doğru kabul etmesini beklemeyin.
Onun kurallarını da gözetin

Elbette sağlıklı bir ilişkide baskın rolün eşit dağılmış olması esastır. Ancak arada bir küçük numaralar yapmak yararınıza olabilir. Her zaman ille de eşit olmak için çabalamayın. İletişim kurarken kendisini iyi hissetmesini sağlamak, tamamen sizin yararınıza olur ve işinizi kolaylaştırır.
Çözüm üretin

Bir sorunla karşılaştığınızda, kimim suçlu olduğunu bulmaya çalışmaktan vazgeçin. Sadece çözüme yoğunlaşın ve çözümü konuşun. Karşılıklı suçlamalar ve imalar hem çözümü zorlaştırır, hem de aşkınızı.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın