Gebelik döneminde aeroobik egzersizler

Değerli anne adayları hamilelik boyunca oldukça sıkıntılı günler yaşayabilirsiniz, bu nedenle düzenli bir egzersiz programına ihtiyacınızın olduğunu bir önceki konumuzda sizlerle paylaşmıştık.Özellikle hamilelik döneminde Aerobik yaparak hem düzenli bir egzersiz yapmış olacak hemde bel ağrılarınız, yorgunluk şikayetlerinizden de kurtulmuş olacaksınız. Aerobik yaparken hamile olduğunuzu unutmamanız gerekmektedir. İşte sizlere canlarım nasıl bir aerobik programı uygulayacağınızı hatırlatacak küçük bir yazı. Doktor tavsiyesi dahilinde kaleme alınmış bir programdır.

 

Anne ve bebek için gerekli olan kan dolaşımını hareketlendirerek oksijen kullanımını artırıyor. Annenin kondisyonunu artırarak, çabuk yorulmaları engelliyor.

1- Bir mindere uzanın. Başınızın altına bir yastık koyun. Ağzınız kapalı olarak, kaburga aralarını genişletecek şekilde yavaşça nefes alıp verin. Bu egzersiz özellikle geç hamilelik evresinde nefes alıp vermenin düzenlenmesini sağlıyor.

2- Bu hareket esnasında belin oyuk durmamasına düz olmasına dikkat etmek gerekiyor. Kaburgaları açan şekilde nefes alarak göğüs kafesinizi genişletin. Bu sırada memelerin öne doğru hareketini izleyin. Sonra başınızı yukarı doğru kaldırın ve rahatça nefes alıp verin.

3- 50 cm mesafedeki sert bir desteğe (lavabo vb.) tutunun. Topukların sağ arka kısmına basarak ve dizler dışa yönelerek çömelin. Başta dengeyi sağlamak zor olsa da zamanla dengeyi sağlamanın kolay olduğunu göreceksiniz. Günlük yaşam aktiviteleri esnasında da belden öne eğilmek oldukça sakıncalı olduğundan yerden bir şey alırken ya da ev işlerinde “çömelme hareketi” yapılmalıdır.

4- Yere uzanın. Bir bacağınızı düz tutarken diğerini kendinize doru çekin. Aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir