69

Hamile Kadının aş ermesinin nedenleri ve istekleri

Gebelik dönemi başlagızıyla birlikte eşleri zorlu bir süreç bekler. Tabi bu süreç sadece eşler için değil aynı zamanda yükün büyük bir kısmını yine kadın üstlenir. Gebelik sürecinde aş erme olayı ise tıppi literatürde açıklaması hamilelik başlangıcında vücuda yüklenen yeni hormanların salgıları ile birlikte ortaya çıkan isteklerdir. Çoğu zaman mevsimi dışında olan şeylerin isteklerini arttırıyor. Mevsimi dışında olan şeyleri istemesi annenin o anki psikolojisinede bağlı bir durumdur. Ayrıca aş erme zamanında annenin kültürü, eğitim durumu bile isteyeceklerini belirleye bilen etkenlerdir. Bu durumda çok kültürlü ve eğitimli bir kadının istekleride çok fazla ve erişilmez olabilir 🙂 Aş erme olayını yine işin uzmanı olan Kadın doğum uzmanı Doç.Dr. Hüseyin Görkemli’den alalım. kadınınevi.com kadın sitesi sağlılı günler için sizlerin yanında.

-İHTİYACI GİDERİLMEYEN KADIN HUZURSUZ OLUYOR-
Mümkünse gebe kadına yardımcı olunması ve ihtiyacının giderilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Görkemli, şunları kaydetti: “Aksi takdirde bu durum bir sonraki süreçte daha derin bir psikolojik boyuta indirgeyebilir, bir takım bulgular ortaya çıkarabilir. Belki bulanma ve vücutta değişik cilt reaksiyonları gibi… Kadın bir takım sosyal ve psikolojik tavırlar sergileyebilir. Bu durumun altta yatan net bir bilgi yok, hastanın statüsüne göre çok değişkenlik gösterebilir. Hasta o anda bir koku ya da tadın ihtiyacına karşı arzu duyuyor, ona karşı istekte bulunabiliyor. Kadının ihtiyacı giderildiğinde olay çok çabuk çözülüyor. İsteği karşılanmazsa, bazı kadınlar unutabiliyor. Değişik boyuta indirgeyebiliyor, farklı bir gıdayla o duyguyu bastırılabiliyor.”

Ancak bazı hastalarda bu durumun inat boyutuna gelebildiğini, kadının aş erdiği gıdanın dışında yiyeceği hiçbir şeyden zevk almayacağını veya o gıdayı almadığında çocuğunda eksiklikler olabileceğini, gelişimini tamamlayamayacağını düşündüğü için psikolojisini olumsuz etkilendiğini ifade eden Görkemli, hastanın psikolojisinin düzenlenmesi veya kendi kafasında oluşturduğu imajın düzeltilmesi açısından aş erilen gıdanın verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın