368

Hamilelik ( gebelik ) döneminde hangi egzersizler yapılmalıdır?

Gebelik dönemi bütün anneler için oldukça inem gerektiren bir hassasiyete sahiptir.Çünkü hamile annenin hareketsiz kalmaması ve hem kendi sağlığı hemde bebeğin sağlığı için düzenli egzersizler yapması gerekmektedir.Kadininevi.com olarak siz annelerin düzenli bir egzersiz programına sahip olması için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında sizlere egzersizlerle ilgili bilgiler aktarmaya çalışacağız.Canlarım düzenli egzersiz programı ile birlikte annede oluşacak bel ağrıları son bulacak, duruş problemi giderilmiş ve hatta bir çok rahatsızlıktan kurtulmuş olacaksınız. Bunun için lütfen iyi okuyunuz ve doktor onayı olmadan da bu egzersizleri yapmayın.

Dr. Panza önerilen egzersizlerin getirdiği yararları şöyle sıralıyor:

YÜZME

Hamileler için önerilen en yaygın spor yüzme. Bütün kas sistemini çalıştırdığından ve suyun bir tür masaj etkisi yapmasından dolayı tavsiye ediliyor. Rahatlatıcı olması ve beli zorlamaması açısından da tercih sebebi.

YÜRÜYÜŞ

Mümkünse açık havada yapılan yürüyüşler tavsiye ediliyor. 15 dakika ile başlayıp zamanla günde bir saate kadar süren yürüyüşlerin haftada 3 gün yapılması gerekli.

AEROBİK EGZERSİZLER

Anne ve bebek için gerekli olan kan dolaşımını hareketlendirerek oksijen kullanımını artırıyor. Annenin kondisyonunu artırarak, çabuk yorulmaları engelliyor.

1- Bir mindere uzanın. Başınızın altına bir yastık koyun. Ağzınız kapalı olarak, kaburga aralarını genişletecek şekilde yavaşça nefes alıp verin. Bu egzersiz özellikle geç hamilelik evresinde nefes alıp vermenin düzenlenmesini sağlıyor.

2- Bu hareket esnasında belin oyuk durmamasına düz olmasına dikkat etmek gerekiyor. Kaburgaları açan şekilde nefes alarak göğüs kafesinizi genişletin. Bu sırada memelerin öne doğru hareketini izleyin. Sonra başınızı yukarı doğru kaldırın ve rahatça nefes alıp verin.

3- 50 cm mesafedeki sert bir desteğe (lavabo vb.) tutunun. Topukların sağ arka kısmına basarak ve dizler dışa yönelerek çömelin. Başta dengeyi sağlamak zor olsa da zamanla dengeyi sağlamanın kolay olduğunu göreceksiniz. Günlük yaşam aktiviteleri esnasında da belden öne eğilmek oldukça sakıncalı olduğundan yerden bir şey alırken ya da ev işlerinde “çömelme hareketi” yapılmalıdır.

4- Yere uzanın. Bir bacağınızı düz tutarken diğerini kendinize doru çekin. Aynı hareketi diğer bacak için tekrarlayın.

Bir cevap yazın