48

Hamilelik öncesi ve sonrası annenin beslenmesinin önemi

Hamilelik süreci anne adayı için oldukça önemli bir süreç olduğundan yaşayacağı problemlerin sadece kendisini değil bebeğinide etkileyeceğini unutmamalıdır. Bu nedenle hamilelik dönemine girdiğinizde en azından ilk 4 ay boyunca vitamin desteği ile kendinizi beslemek durumundasınız. Sizin beslenmeniz bebeğinizin beslenmesi anlamına geldiğini bir kez daha hatırlatalım. C vitamini eksikliği diğer vitamin grupları gibi vücutta kalıcı değil günlük olarak alınması gerekn bir vitamin olduğunu unutmayın. Bu sürecin doğumla birlikte yepyeni bir sürece dahil olacağından anne adayının sütünün yetersiz gelmesinin nedeni ise saece annenin kendini çok fazla yorması veya düzensiz beslenmesidir.

Siz değerli anneler için konu ile ilgili uzman görüşü nezdinde makalemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bebekle ilgilenirken öğün atlamak, kendini fazla yormak ve kaygılar süt salgılanmasını olumsuz etkileyecektir. Aslında, anne sütünün yetmemesi doğaya aykırıdır.

Öncelikle, annenin gebelikte kullandığı vitamin ve demir ilaçlarına bebeği 4 aylık olana dek devam etmesi önerilir. Çünkü bebeğiniz büyürken hem kendisi hem de sizin için gerekli olan vitaminleri tüketecektir. C vitamini dışındaki tüm vitaminler vücutta depolanabilirler, oysa C vitamini günlük tüketilir ve fazlası idrarla atılır. Bu yüzden, her gün taze meyve veya çiğ sebze yemelisiniz. Ayrıca, annenin aç kalması sütün azalmasına yol açan en önemli nedenlerden biridir. Bu yüzden asla öğün atlamayın, zamanınız olmadığını düşünüyorsanız bile en azından küçük atıştırmalar yapın. Ancak bunu da alışkanlık haline getirmeyin, yemek için zaman yaratın. Dengeli beslenme herkesten çok emziren anneler ve çocuklar için gereklidir. Beş ana başlıktaki gıdalar; et ürünleri, süt ürünleri, sebze, meyve ve karbonhidratlar her gün tüketilmelidir.

Anne sütü, yüzde seksen oranında su içerir. Bu nedenle bebeğinize su vermenize gerek yoktur. Ancak, bebeğin günde 1 litreye yakın süt tüketmesi nedeniyle annelerin vücutlarında su miktarı azalacaktır. Hem süt yapımını artması hem de annenin susuz kalmaması için emziren annelerin günde 2 litre su tüketmesi gerekir.

Bebeklerin gaz yakınmaları olmaması için annenin de beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Öncelikle emziren annelerin süt içmemesi, yerine süt ürünlerini tüketmesi önerilir. Gaz yapan gıdalardan uzak durmak gerekir. Özelikle kış sebzeleri yerine yaz sebzeleri veya yeşil sebzeler tercih edilmelidir. Bağırsakları çalıştıran besinlerin ise daha bol alınması uygundur. Taze fasulye ve kayısı bu konuda en iyileridir. Taze veya güneşte kurutulmuş doğal kayısı tercih edilmelidir. Gaz yakınmasını artıran ve bebeği uyanık tutarak huzursuz eden kahve, çay, kola ve soda gibi içeceklerden uzak durunuz. Annenin ısrarlı olması durumunda, günde iki kez açık çay içmesine izin verilebilir. Kuruyemişlerden ceviz aralıklı olarak tüketilmeli, ancak gaz yakınmasını artıran diğerlerinden ilk üç ay uzak durulmalıdır. Aslında kuruyemişlerin besin değeri çok yüksektir ve haftada bir kez, bir avuç tüketilmesi her yaşta önerilmektedir. Alkol ve sigaranın zararları konusunda gebelerin ve emziren annelerin yeterince bilgili ve dikkatli olduğunu umuyoruz.

Bebeğinizi emzirirken çok susayacak, sık sık acıkacak ve belki de biraz kilo alacaksınız. Sakın diyet veya ağır eksersiz yapmayın, ama yürüyüş yapmaya da zaman ayırın. Bu aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunları yaparken kilolarınız artmaya mı başladı? Üzülmeyin, ilk 6 ay kilo alsanız bile sonrasında bebeğinizin hareketlenmesi ve ek gıdalara başlanmasıyla birlikte kilo vermeye başlayacaksınız. Hele çocuğunuz 1 yaşını geçince onun aktivitesine yetişme çabası sizi hayli zayıflatacak. Sağlıkla büyüsünler..

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dr. Oya Yücel

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın