3

Kemik erimesine ( osteoporoz ) engel olan besinler

© Copyright 2010 CorbisCorporationKemik erimesi hastalığı belli bir yaşın olgunlaşmasıyla ile birlikte baş gösteren sinsi bir hastalıktır. Tıp dilinde ki ismi ise osteoporoz’dur. İnsanların gençlik yıllarında ki dinçlikleri sonrasında yaşlılık sürecinde karşılaşacağı en büyük risklerden sadece biridir. bu nedenle sizlere beslenme konusunda sunacağımız alternatifler belkide sizlere bu riskten koruyacaktır. Özellikle kemik erimeni önlemek olarak bilinen bu besinleri sizlere açıklamadan önce bilmeniz gereken bir diğer detay ise sebze ve meyvelerin yanına birde küçük bir açıklama ekledik ve mutlaka okumanızı öneriyoruz.Özellikle menopoz dönemindeki kadınları etkisi altına alır. Ancak doğru beslenme, kemik erimesi riskini önler. İşte o mucize yiyecekler:

Brokoli: Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli; A, E ve C vitaminleri bakımından zengindir. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir fayda eder.

Kayısı: Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum barındırır.

Süt: Kalsiyum, demir, protein, B2-A-E-D vitamini kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

Yoğurt: Kalsiyum deposu olan yoğurt, özellikle kadınlar tarafından her gün bir kase tüketilmelidir.

Soğan: Enfeksiyonlarla mücadele eder. Kemikler için kalkan görevi yapar.

Marul: Sütten bile daha fazla kalsiyum içermektedir.

Kuru Erik: Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir.

Üzüm çekirdeği: Kemik erimesine neden olan proteolitik enzimlerini azaltır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın