64

Kırmızı Pancarın faydaları – Performans arttırıcı özelliği

Kırmızı pancarın var olan faydalarını insanoğlu keşfettikçe bitkisel hayatın vermiş olduğu nimetlerin insanları için ne kadar büyük mucizeler olduğunu fark ediyor. Kırmızı pancarın performans artırmasıda son yapılan bir çalışmayla kanıtlandı. Performansınızı gözle görülür şekilde yükselişe geçtiği görürsünüz. Özellikle koşma alanında yapılan araştırmada çıkan sonuç gerçekten etkileyici. Koşmadan önce deneklere verilen kırmızı pancarla koşmaları ve daha sonrasında ise bu olay tekrarlanarak koşucuların üzerinde ki etkileri terst edildi. Tabi bu yapılan araştırmayı sizlere sunacağız ama kırmızı pancarla sınırlı olmayan bitki dünyasında ki bütün bitkilerle tanışarak kendinize yeniden doktorluk yapabilirsiniz.

işte o araştırma

Bilim adamları yarıştan önce fırınlanmış kırmızı pancar yiyen atletlerin rakiplerinden daha hızlı koştuğunu belirtti.
Yüksek miktarda nitrat içeren pancar bu sayede enerji veriyor ve performansı arttırıyor.

Araştırma kapsamında 11 fit ve sağlıklı gönüllüden 5 kilometrelik parkurda 2 kez koşmaları istendi. İlk koşudan önce tüm yarışmacılar bir porsiyon pancar yedi.İkinci yarıştan önce ise pancar kadar nitrat içermeyen ancak aynı kalori değerinde yaban mersini verildi.

Araştırmanın sonucunda pancar yedikleri ilk turda 7.6 mph hıza, yaban mersini yedikleri ikinci turda ise 7.3 mph hıza eriştikleri görüldü. Pancar yenilen birinci koşuda ayrıca ilk 1 kilometrelik bölümdeki hızın diğerinin 5 katı olduğu kaydedildi.

BENZER YAZILAR

1 Yorum

    benim melegim

    Kırmızı pancarın faydaları say say bitmez: Anavatanı Akdeniz olan kırmızı pancarın, içerdiği vitamin ve mineraller… http://bit.ly/73TBTh

    7 Kasım 2013 Cevapla

Bir cevap yazın