Mevlanaya Göre Kadının Özündeki Cevher

Dünya genelinde kadına bakış açısını gösteren ünlü düşünürler ki bunlar batılı olsun doğulu fark etmiyor bir çoğu kadını çok farklı ve ağır sözlerle itham ederler. Bu nedenle mevlana bu olaya bakış açısıyla bütün dünya düşürlerine kadının aslında düşündükleri gibi olmadığı kadının dünya var olan yaşamın her anında olması gerektiğini savunur. ve Kadının içinde yani özünde barındırdığı cevheri bile nasıl ortaya çıkaracaklarını kendi diliyle anlatmış. Mevlana olayın özünde insanlığı işlerken dinine, rengine ve ırkına bakmadan işler. Bu nedenle kadına aynı bir önem verir ve vurgulayıcı ifadeleriyle buna delalet eder. İşte o muhteşem söz:ancak cahil erkeklerin kadınlara galip gelebildiğini, kadınların ise akıllı ve zeki erkeklere galip gelir.

 

Mevlana’nın kadına layık olduğu gerçek değerin verilmesi için bir psikolog gibi konuyu irdelediğini ve deyişleriyle kadın ruhunun inceliklerine inmeye çalıştığını vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

“Özüyle cinsiyet ayrımına yer vermeyen Mevlana’da kadın imgesi, çağları aşan bir anlayışla hala geçerliliğini korumaktadır. Çünkü Mevlana düşüncesinde kadın yaratılış, inanç, ibadet, aile ve sosyal yaşamda eşit haklara sahip olan bir varlıktır. Maalesef kadın haklarından ve özgürlüklerinden sık sık dem vurulduğu günümüzde, moda, sanat ve cinsel özgürlük gibi süslü ifadeler altında kadının bir meta haline getirilerek bazı çevrelerce istismar edilmesi, kadının kişiliğinden çok dişiliğinin ön plana çıkarılması, podyumların ve vitrinlerin reklam aracı olması çok üzücüdür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir