90

Normal Doğum ile Sezaryen Doğum tercihi

normal_dogum_sezaryanKadınların 9 aylık hamilelik süreçleri sonrasında yaşayacakları ilk deneyim de normal doğum veya sezaryan doğum tercihleri bulunmaktadır. Tabi anne adayının doğum tercihini normal doğumdan yana kullanmalıdır. Hem ilerleyen zamanlarda kendi sağlığı için hemde yeni bir çok düşündüklerinde olayın zorlaşmaması için bu tercih en doğru olanı olacaktır. Sezaryen doğumlarda riskler çok fazladır. Bu tercih sadece doktor tavsiyesi ile çok zor doğumlarda yapılmalıdır. Psikolojik destekle normal doğum konusunda bilgi alabilir ve aklınıza takılan soru işaretlerini yok edebilirsiniz. Şimdi sizlere bu konuda testler yapmış ve bir çok hamile kadın üzerinde olumlu sonuçlar alan bir araştırma yazısını sizlere aktarıyoruz. umarız ki işinize yarar ve normal doğum olarak tercihlerinizi değiştirirsiniz. Kadininevi.com kadın sitesi her zaman kadınların yanında olmaya devam ediyor.Uzman Dr. Şenol Ayhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hizmete geçirdikleri sağlık ekibinde ebe, fizyoterapist, psikolog, sosyolog ve kadın doğum uzmanının görev yaptığını belirterek, şunları kaydetti: “Sağlık ekibimiz 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle hizmet vermeye başladı. Doğum yapacak bayanlara teorik bilgilerin yanı sıra, egzersiz ve nefes dersleri veriliyor. Doğru nefes alma, egzersiz ve ıkınma hareketleri öğretilerek bebeklerini rahat bir şekilde nasıl doğurabilecekleri öğretiliyor. Anne adayları yanlış bildikleri konularda doğru bilgilendirilip normal doğum korkularının önüne geçiliyor.”

“Sezaryene acil durumlar dışında başvurulmaması gerekiyor”
Sağlık ekibinin yılbaşından bu yana sürdürdüğü çalışmalardan büyük verim alındığını ifade eden Ayhan, sezaryen cerrahinin hastanın doğal olmayan bir yolla bebeğine kavuşması yöntemi olduğuna işaret ederek, bir kez sezaryen olan annenin daha sonraki doğumlarında yine sezaryen olması ve mükerrer cerrahi işlem sonucunda bazı olumsuzluklarla karşılaşmasının söz konusu olabileceğini vurguladı.

Ayhan, “Bunun için sezaryene acil durumlar dışında başvurulmaması gerekiyor. Normal doğumda ise anne bebeğine çabuk kavuşmakta, annenin kanaması az olmakta, hastanede kalış süresi azalmaktadır. Sağlık ekibimizin çalışmaları sonucu sezaryen oranlarında azalma kaydedildi. Beklentimiz bu oranların ileriye dönük daha da azalmasıdır” diye konuştu.

“Doğum sancısını kolay atlatabileceklerine ikna ediyoruz”
Sağlık ekibinin eğitim uzmanı ebe Sıdıka Akköprü de anne adaylarının normal doğum yerine sezaryene yönelten en önemli etkenin, doğum sancısı olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: “Anne adayları doğum sancısını çok farklı algılıyor. Hastalarımıza nefes teknikleri, gevşeme egzersizleri, sancı sırasında hayal kurma, kasları gevşetme gibi yöntemlerle ağrıyı nasıl azaltabileceklerini öğretiyoruz. Yaptığımız egzersizlerle doğumu kolaylaştırıyoruz. Doğum sancısını normal bir baş ağrısından bile daha kolay atlatabileceklerine ikna ediyoruz. Şu ana kadar eğitim verdiğimiz anne adaylarından, tıbbi olarak sezaryenle doğum yapması zorunlu olan 2-3 kişi dışında tamamı normal doğum yaptı.”

Anne adayları ve doğum yapan bayanlar çok memnun
Sağlık ekibinden destek alarak normal doğum korkusunu yenen anne adayları, verilen hizmetten duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

21 yaşında ilk doğumuna hazırlanan Melek Gürbüz, “Daha önce normal doğumdan çok korkuyordum. Bunda çevremin büyük etkisi olmuştu. Sağlık ekibinin eğitim ve anlatımları sonrasında nelere dikkat edeceğimi öğrendim, normal doğumla ilgili korkularım azaldı” derken, doğumuna 3 hafta kaldığını belirten Ayşe Akyıl ise “Normal doğumdan, sancıdan çok korkuyor, baş edemeyeceğimi düşünüyordum. Burada nefes egzersizlerini, sancıda odaklanmayı öğrendim. Normal doğumun hem anne hem de bebek için sezaryenden daha iyi olduğu kanaatine vardım” diye konuştu.

Sağlık ekibinin anlatımları sonucu bebeğini normal doğumla dünyaya getirdiğini söyleyen Sabahat Karacaoğlan da şu ifadeleri kullandı: “Çevremdekilerin normal doğuma yönelik olumsuz söylemleri dolayısıyla bayağı bir korkum vardı. Doğumun yaklaştığı son zamanlarda sezaryeni düşünmüştüm. Ancak sağlık ekibinin anlatımları ve uygulanan egzersizler sonrasında kararımı değiştirdim. Doğumum çok kolay oldu. Bebeğim şu anda 25 günlük. Anne adaylarına tavsiyem sezaryeni asla istemesinler. Desteklerinden dolayı ekipteki sağlık çalışanlarına teşekkür borçluyum.”

BENZER YAZILAR

1 Yorum

    Normal Doğum ile Sezaryen Doğum tercihi | Kadın Sitesi - Kadın ve Moda, Kadın ve diyet

    […] Kadınların 9 aylık hamilelik süreçleri sonrasında yaşayacakları ilk deneyim de normal doğum veya sezaryan doğum tercihleri bulunmaktadır. Tabi anne adayının doğum tercihini normal doğumdan yana kullanmalıdır. Hem ilerleyen zamanlarda kendi sağlığı için hemde yeni bir çok düşündüklerinde olayın zorlaşmaması için bu tercih en doğru olanı olacaktır. Sezaryen doğumlaNormal Doğum ile Sezaryen Doğum tercihi: Normal Doğum ile Sezaryen Doğum tercihi […]

    22 Nisan 2013 Cevapla

Bir cevap yazın