45

Renkli Meyvelerle Kanseri Yenin

Kanser illeti konusunda bir çok insan mağdur olmaktadır. Kanser riski taşımaktan korkan ve dengeli beslenme ile tanışan herkesin mutlak şekilde bir düzeni oluşacağından kanserle mücadelede de oldukça sağlıklı bir yol izlenmiş olacaktır. Meyvelerin ve sebzelerin belli ve düzenli öğünlerde tüketilmesi le sağlık deposu haline gelmiş olacağız. Şimdi sizlere bu mucizevi beslenme tablosunu sunuyoruz.meyve-kanserMeyve ve sebzeler kanserle savaşan besinler açısından oldukça zengindir. Daha fazla renk çeşidi, sizin için daha fazla ve daha çeşitli besin kaynağı anlamına gelmektedir. Bu besinler, vücut ağırlığını sağlıklı bir şekilde koruyarak kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Vücut ağırlığı korunmayıp, ekstra kilolar alınması kolon, yemek borusu ve böbrek kanseri de dahil olmak üzere birden fazla kanser riskini artırabilir. Gün içerisinde, sağlıklı bir şekilde hazırlanmış en az beş porsiyon tüketmeyi hedefleyin.

Kanserle Savaşan Kahvaltı
Folik asit tüketmek! Kolon, rektum ve meme kanserlerine karşı işe yarayabilecek önemli bir B vitaminidir. Folik asit açısından zengin yiyecekleri birçok kahvaltı masasında bulabilirsiniz. Kahvaltılık güçlendirilmiş tahıllar ve kepekli ürünler iyi birer folik asit kaynaklarıdır. Bunlara ek olarak portakal suyu, kavun ve çilek de folik asit bakımından oldukça faydalıdır.

Folik Asit Bakımından Zengin Gıdalar
Kuşkonmaz ve yumurta ise diğer iyi folik asit kaynaklarındandır. Ayrıca tavuk ciğeri, fasulye, ayçiçeği tohumu, ıspanak veya marul gibi yeşil yapraklı sebzelerde de folik asit bulunmaktadır.Amerikan Kanser Derneği’ne göre, folik asit almanın en iyi yolu hap kullanmak yerine, yeterli meyve, sebze ve güçlendirilmiş tahıllar tüketmektir.

Kansere Karşı Domates
Kanserle mücadelede etkili olanın likopen (domatese kendi kırmızı rengini veren pigment) olup olmadığı net değil. Ancak bazı çalışmalarda prostat kanseri gibi çeşitli kanser türü risklerinin azalması ile domates tüketimi arasında bir bağlantı var. Çalışmalar aynı zamanda domatesten üretilen meyve suyu, sos ya da macun gibi işlenmiş ürünlerin kanserle mücadele potansiyelini artırdığını göstermekte.

Çay’ın Anti-Kanser Potansiyeli
Bu yöndeki kanıtlar yetersiz olsa da özellikle yeşil çay çok güçlü bir kanser savaşçısı olabilir. Laboratuar çalışmalarında yeşil çay, kolon, akciğer, göğüs ve prostat hücrelerinde kanser gelişimini yavaşlatmış ya da önlemiştir. Ayrıca akciğer dokusu ve deride de benzer etkiler göstermiştir.Bazı uzun dönemli çalışmalarda çay, mide ve pankreas kanseri için daha düşük risk ile ilişkili bulunmuştur.

Üzüm ve Kanser
Üzüm ve üzüm suyu, özellikle mor ve kırmızı üzüm resveratrol içermektedir. Resveratrol’ün güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Laboratuar çalışmalarında, kanseri tetikleyebilecek ve zarar verebilecek türden hücrelerin oluşumunu engellemiştir. Tüm bunlara rağmen üzüm yemenin yada üzüm suyu içmenin kanseri önlediği ya da tedavi ettiğini söylemek için yeterli kanıt bulunmamakta.

Kanser Riskini Azaltmak İçin Alkolü Sınırlandırın
Ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, karaciğer ve meme kanserlerinin tümü alkol tüketimi ile bağlantılıdır. Alkol aynı zamanda kolon ve rektum kanseri riskini artırabilir. Meme kanseri için yüksek risk altındaki kadınlar, kişisel risk faktörlerine bağlı olarak alkol tüketimi miktarı hakkında bir doktora danışmalıdır.

Su ve Diğer Sıvılar Koruyucu Olabilir
Su, susuzluğunuzu giderdiği gibi mesane kanserine karşı da koruyabilir. Ayrıca, daha fazla sıvı içmek daha sık idrara çıkmanıza neden olur. Yani bu sıvılar, mesane astarı ile temas halinde bulunma süresini azaltır.

Kendi Küçük Faydaları Büyük
Fasulye sağlığınız için oldukça iyidir, bu sebeple kanserle savaşmada yardımcı olması hiç şaşırtıcı değildir.Fasulye, kansere yol açabilecek hasarlara karşı vücut hücrelerini korur ve çok güçlü fitokimyasallar içerir. Laboratuar çalışmaları fasulyenin tümör büyümesini engelleyebileceği ve tümöre yakın hücrelere zarar gelmemesi için bir savunma mekanizması oluşturduğu görülmüştür.

Lahana Ailesi ve Kanser
Lahana ailesinde brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası ve Çin lahanası yer almaktadır. Lahana ailesinin bu mükemmel üyeleri birçok salatayı şenlendirebilir fakat en önemlisi, bu sebzelerdeki bileşenlerin kolon, meme, akciğer ve serviks gibi kanser türlerine karşı savunmaya yardımcı olabilmesidir.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler
Yeşil hardal, marul, lahana, hindiba, ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler lif, folik asit ve karotenoid bakımından zengindir. Bu besinler ağız, gırtlak, pankreas, akciğer, cilt ve mide kanserine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Egzotik Baharatlar İle Kanserden Korunun
Kurkumin hint baharatı ve zerdeçal potansiyel kanser savaşçıları arasında en önde yer almaktadır. Laboratuar araştırmaları, bu baharatların kanserli hücrelerin dönüşümü, proliferasyonu ve işgalini bastırabileceğini göstermektedir.

Pişirme Yöntemlerinin Önemi
Et yemeğini pişirme yönteminiz kanser riski konusunda büyük bir fark yaratabilir. Çok yüksek sıcaklıklarda kızartmak, ızgara yapmak ve kavurmak kanser riskini artırabilecek ya da oluşturabilecek kimyasalların oluşmasına yol açabilir. Buğulama, salata soslarında kullanma veya fırınlama gibi diğer yöntemler bu kimyasalların daha az oluşmasını sağlar. Eğer güveçte et yemeği yapmayı düşünüyorsanız, bolca koruyucu ve sağlıklı sebze eklemeyi unutmayın.

Bir Avuç Dolusu Kırmızı Meyve
Çilek ve ahududu fitokimyasal adı verilen elajik asit içerir. Bu güçlü antioksidan kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gibi içerdiği elajik asit ile çeşitli şekillerde kanserle mücadelede yardımcı olabilir.

Sağlık İçin Yaban Mersini
Yaban mersini, güçlü antioksidanlar ile kanser başlangıcını engellemede etkili olan ve sağlığımızı destekleyen antioksidan değerine sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikallerin hücreye zarar vermesini engelleyerek kanserle savaşır. Bu sağlıklı meyvelerin alımını artırmak için yaban mersiniile birlikte yulaf ezmesi, soğuk tahıl ve yoğurdu aynı salatada karıştırmayı deneyin.

Şekeri Unutun
Şeker doğrudan kansere neden olmayabilir fakat besin değeri bakımından zengin, kansere karşı korumaya yardımcı olan besinlerin etkinliğini azaltabilir. Buna ek olarak şeker tüketimi fazla kalori ve kilo alınmasıyla obeziteye yol açabilir. Aşırı kilo ise kanser riskine sebebiyet verebilir. Şekerli yiyecekler yerine, vitamin açısından zengin meyveleri tüketmeye özen gösterin.

Besin Takviyelerine Güvenmeyin
Vitaminler kansere karşı korumaya yardımcı olabilir fakat bu durum vitaminleri doğal olarak yiyeceklerden aldığınızda çok daha geçerli. Amerikan Kanser Derneği ve Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü fındık, meyve ve yeşil yapraklı sebzeler gibi kanserle savaşan yiyecekleri tüketmenin besin takviyelerinden çok daha üstün olduğunu vurguluyor. Besin takviyeleri yerine, sağlıklı bir diyet çok daha faydalıdır.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın