31

Şeker Hastalığında İnsülin iğnesine gerek kalmadan tedavi şekli

Şeker hastalığı bir çok kimsenin hele insülin iğnesi ile yapılan tedavi ise gerçekten çok zor bir sürecin başlangıcı olmaktadır. Geri dönüşü olmayacak bir yola girmektir. Şeker hastalığında insanların devamlı kontrol altında olması ve günlük iğnelerine dikkat etmesi ile birlikte yeme ve içme gibi detaylarada çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bu nedenle yapılan bu en son araştırma şeker hastaları için oldukça büyük bir umud ışığı niteliğindedir. Tıp alanında yapılan bu kurtarıcı icadın mimarı ise bir Türk doktor. Almanyada büyük bir bütçe ile yapılan araştırmalar sonucunda insülin iğnesi yapmak yerine vücudun belli bir hücresinden alınan yapı ile brilikte bu olayın yine vücuda enjektesi ile mümkün olarak bu tedavi şeklini ve detayları sizlerle paylaşıyoruz.

İĞNE TARİH OLACAK

Şeker hastaları için bugüne kadar yapılan iki tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Bilgin, “Hastanın hücrelerini harekete geçirmek için ilaç tedavisi veya damar altından insülin iğnesi. Şeker hastaları hayatları boyunca hergün kan ölçümü yapıp, günde 3-4 kez insülin iğnesi olmak zorunda” diye konuştu.

Bilgin, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Biz, şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden biokimyasal uygulamalarla özel beta hücreleri üreteceğiz. Kişinin kendi hücre dokusu olduğundan herhangi bir uyum sorunu da olmayacak. Araştırmaların ilk etabında yağ hücrelerinin beta oluşumunda en uygun organizmalar olduğunu gördük. İnsandaki yağ hücrelerinde yağ yakmakla ilgili bir hafıza mevcut. Beta hücresine dönüştürülecek yağ hücreleri kişinin damar yoluna enjekte edilecek ve hücreler pankreasta yaşamaya başlayacak. Böylelikle şeker hastaları ömür boyu insülüne muhtaç kalmadan, istediği şekilde beslenerek, normal bir hayat sürdürecek. Yağ dokusundan devşirilmiş beta hücreleri pankreasta sürekli olarak salgılanacak.”
YÜZDE 15’İMİZ HASTA

Dünya nüfusunun yüzde 2’sinin insüline bağlı yaşam sürdüğünü söyleyen Bilgin, “Türkiye’de nüfusun yüzde 15’i şeker hastası. Bilinçsiz beslenme, yağlı yemekler ve spor yapmamak hastalığı tetikliyor” dedi.

BENZER YAZILAR

1 Yorum

    Millî Gazete

    Şeker hastalığında sporun önemi!..: Egzersiz Fizyolojisi Uzmanı Dr. Nilay Ergen, “Şeker hastaları tedavi için …

    7 Kasım 2013 Cevapla

Bir cevap yazın