-4.3 C
New York kenti
Cuma, Şubat 21, 2020
Ana Sayfa Kadınca Sağlık Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar

tup-bebek-hakkinda-dogru-biTüp bebek tedavisi malesef günümüz de tam olarak anlatılamamış bir tedavi yöntemidir. Bebek sahibi olmak isteyipte olmayan ebeveynler için oldukça şanslı bir alternatiftir. Tabi bu alternafi yani tüp bebek olayına karar vermeden önce etrafımız da bu konuda bilgi sahibi olduğunu zannettiğimiz insanlardan tavsiye isteriz ve bilmedikleri halde bir çok yanlış bilgi verirler ve ister istemez kafamız da soru işaretleri oluşur. Tüp bebek tedavisinde doğru bildiğimiz ama yanlış olan şeyler nelerdir? sorusunu da sizlere işin uzmanı tarafından verilmiş açıklayıcı bilgi ile birlikte açıklayalım ve birlikte öğrenelim.

Tüp bebek olayında 3 farklı aşamının gerçekleşmiş olması olarak izah etsek daha doğru olur. Bunları sıraladığımız da ise birinci aşamada yumurtalar geliştiriliyor veya hasarlı olan yumurtalar onarılır sonrasında bu yumurtalar alınıyor ve daha sonrasında ise laboratuar ortamına aktarılıyor.

İşte Tüp bebekle ilgili bildiğimiz yanlışlar:

Tüp bebek ağrılı bir tedavidir. (YANLIŞ)
Tüp bebek tedavisi, ağrılı bir tedavi değildir. Tedavi üç aşamadan oluşur. İlk aşama ilaçlarla yumurtaların geliştirilmesidir. Son yıllarda ilaç endüstrisindeki gelişmelerin sonucu olarak hastalar yumurta geliştirici iğneleri kolay ve ağrısız bir şekilde cilt altına kendileri yapıyor. İkinci aşama yumurtaların toplanması (OPU) ve laboratuvar ortamında eşlerden alınan spermle döllenerek (mikroenjeksiyon) oluşturulan embriyoların gelişiminin takibidir. Hafif ağrılı bir işlem olup, genellikle sedasyon-hafif anestezi altında yapılması tercih edilir. Üçüncü aşama laboratuvarda gelişen embriyolardan uygun olanların seçilerek rahim içine transfer edilmesidir. Yaklaşık 5-10 dakika süren ağrısız kolay bir işlem olup anestezi gerektirmez.
•                  Tedavisi istirahat gerektirir. (YANLIŞ)
Tüp bebek tedavisinde yatak istirahatinin başarıyı artırdığını gösteren tıbbi bir kanıt yok.
•                  İstenilen her yaşta tüp bebeğe başvurulabilir. (YANLIŞ)
Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli parametrelerden biri kadın yaşıdır. Yaş ilerledikçe yumurta kalitesi ve rezervi azalır.
•                  Sperm hücresi olmayan erkekler baba olamaz. (YANLIŞ)
Sperm hücreleri kadın yumurtalarından farklı olarak doğduktan sonra da testislerde üretilmeye devam eder. Günümüzde uygun koşullarda yapılan cerrahi sonrasında olguların yüzde 50’den fazlasında sperm elde edilebilir. Bu yolla elde edilen spermlerle tüp bebek tedavisi yapılarak, sperm hücresi olmayan erkekler baba olma şansı yakalayabilir.
•                  Tüp bebekte başarı oranı yüzde 100’dür. (YANLIŞ)
Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yaş, yumurtalık rezervi ve üreme hücreleri (sperm ve yumurta) kalitesine bağlı olarak değişir. Genç ve iyi rezervli olgularda yüzde 65-70’lere kadar çıkarken, ileri yaş ve düşük over rezervli olgularda şans azalır.
•                  Yumurtaların tedavi ile toplanıyor olması erken menopoza girmeye neden olur. (YANLIŞ)
Gebeliğin beşinci ayında anne karnında bir kız çocuğu yaklaşık olarak 6 milyon yumurtaya sahipken doğduğunda bu sayı 1 milyona, ergenlikte ise yaklaşık 400 bine kadar düşer. Bunlardan 400-500 kadarı büyüyerek olgunlaşabilir ve yumurtlama aşamasına ulaşırlar. Görüleceği üzere geri kalan çok büyük kısmı programlanmış hücre ölümü ile kendiliğinden tükenir. Tüp bebek tedavisinde bu kullanılamayan yumurta havuzundan birçok yumurta olgunlaştırılarak toplanır. Yumurtaların tedavi ile toplanıyor olması bu nedenle erken menopoza girmeye neden olmaz.
•                  Tedavide kullanılan ilaçlar yani hormonlar kanser riskini artırır. (YANLIŞ)
Bugüne kadar bu ilaçların kanser riskini artırdığı gösterilmedi. Ailesinde başta meme kanseri olmak üzere kadınlık hormonlarına duyarlı kanser öyküsü olanların, ilaçları düşük dozda hekim kontrolünde kullanmaları ve düzenli kontrollerini yaptırmaları önerilir.

adminhttps://www.kadininevi.com
Webilgi.com forum sitemizile birlikte başlamış oldu internetteki projelerimiz. Yaklaşık 7 yıllık bir forum sitemizden sonra farklı projelerde de kendi imzamızı taşımak adına ERANDEVUAL.Com sitesini ( hastane randevu sorgulama )faaliyete aldık, belirli bir süre tanıtımı ve düzenlemesi ile uğraştıktan sonra yeni projemiz olan Kadınlara yönelik sadece kadınları anlatacak bir site kurmaktı. bunu da özel bir tasarımla kendimize özgü içeriklerle yapmaya başladık Saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

2020 trend iş kadını giyim modelleri

Yeni yılla birlikte yepyeni bir moda akımı da kendini pazara sunuyor. Kadınlar için hem yaz hemde kış sezonu için bir çok...

Kışlık Gri ve Pembe giyim önerileri

Kış sezonu ile birlikte kadınlar için yazlık kıyafetlerin yerine kışlık ve daha sıcak tutan elbise tercihleri için yerler açılıyor. Birde sizlere...

Kış – Sonbahar kadın giyim önerileri

Sonbahar ve kış mevsimleri için kadınlara özel giyim önerilerinde sizlere çok özel farklı tarzlarda giyim önerileri sunacağız. İşte sizler için 2020...

En popüler abiye modelleri

2020 sezonu ile birlikte kadınlar ve genç hanımlar tarafından en çok tercih edilen abiye modellerini sizler için seçtik. İşte sezonun en...