83

Yaz mevsimi için renkli ev dekorasyon önerileri

renkli evEv dekorasyonların da yaz mevsimine uygun olan bahar enerjisi verecek renklerin hakim olduğu tasarımlarla evinizi renklendirmeniz sizleri hem sağlık yönünden rahatlatacak hemde güzel bir ev hissi verecektir. Şimdi sizler için almış olduğumuz bu öneriyi sunuyoruz. Renkli ev dekorasyonu olarak yapmamız gereken renklerin sağlık yönünden olumlu yönlerini bilmek ve buna uygun olarak ortamı dizayn etmeye çalışmaktır. Evde herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan sadece küçük aksesuarlar yada var olan parçaları yeni kılıflarla istediğiniz şekle getirebileceksiniz. Şimdi bizlerin yaptığı gibi sizlere kısayollarını aktarmaya çalışalım.

ilk olarak oturma takımlarından başlayalım. Oturma takımlarında küçük minderler vardır, bu minderleri yeniden kılıf geçirerek rengarenk yapabiliriz. Buda sizlere oturma gurubu için yeni bir stil oluşmuş olacaktır. Diğer detaylar için ise halının üzerine renkli bir paspas atabilirsiniz yada sehpalarınızın üzerinde bulunan örtüleri renklendirerek bu işleme devam edebilirsiniz. Yatak odanız için en güzel renkleri seçerek özel olduğunuz odanın da size ve eşinize özel bir ortam havası yaratmasına izin verin. Bu yazdıklarımızı daha da uzatabiliriz. İşte başladı eviniz de değişim.

Evlerimizde de, içinde yaşamaktan keyif alacağımız renklerin bizi sarmalamasını istiyoruz. Ancak bazen, hangisine ağırlık vereceğimizi şaşırıyoruz. Seçimler her zaman bir diğerini geride ya da dışarıda bırakmayı gerektiriyor. Sarıyı çok seviyoruz ama yanına hangi renk gider diye bir soru takılıveriyor. Hele hele birkaç arkadaş, yakın dost ya da aile üyesi fikir belirttikten sonra işler iyice karışıyor. Birbiri ile yan yana uyum sağlamaz, durmaz, olamaz dediğiniz renklerin bir araya geldiğini görmüşsünüzdür. Hatta sizin düşünmediğiniz bazı detayları bir tasarımcı öyle güzel bir araya getirmiştir ki; siz niye aynı üç rengi eviniz için düşünürken vazgeçtiniz diye üzülmeye başlamışsınızdır bile… Hadi biraz hangi renk hangi ile uyum gösterir, güzel sonuçlar verir bakalım.

Renklerde renk doygunluğu, rengin parlaklığı ki bu rengin içinde siyah, beyaz veya gri olmasına bağlıdır. Bizler seçimlerimizde bu değerlerin cazibesine kapılırız. Bazı renkler bize içinde bulunan, siyah veya gri yüzünden karanlık ya da soğuk gelir.
renkli ev
Sarı rengi morun yanında keyifli sonuçlar ile kullanabilirsiniz. Kırmızı ve zıttı olan yeşil de yan yana pekala güzel dururlar. Mavi ve Turuncu da aynı zıt ilişkiden büyük bir aşk doğurabilir. Renk ilişkileri içindeki kanunlardan biri zıtlık üzerine kuruludur. Bunun dışında renkleri tamamlayıcı renk ilişkisi içinde de değerlendirebilirsiniz.

Renkler 3 aşamalı ilişki içindedirler. Birisi en temel olan ana renklerin -sarı, mavi ve kırmızı- ilişkisidir. İkinci aşamada ara renklerin yani morun, turuncunun ve yeşilin ilişkisi çıkar. Üçüncü aşamada kırmızı-turuncu, sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor, kırmızı-mor ile oluşan 6 adet üçlüden bahsetmek gereklidir.

Eviniz ya da iş yeriniz için bir renk seçimi yapacaksanız, önce onlardan hangilerini hangileri ile yan yana kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu anlamda, malzeme , doku, eşya, model seçmenin dışında önemli bir aşama olan renk seçimi, tüm tasarım hayallerinizi değişime uğratacaktır. En güzeli arzu ettiğiniz renkleri bir araya getirecek kumaş, fon kartonu veya sizin tarafınızdan deneme amaçlı boyanmış özel deneme alanları size seçiminizde yardımcı olacaktır. Unutmayınız, ‘renkler görsel bir denetimdir!’ Bu nedenle, düşünerek yan yana nasıl duracaklarına karar veremezsiniz.

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın