Yaz ve Kış aylarından sinüzitten kurtulmanın yolları

sinuzitten_kurtulmanin_en_kolay_yolariBaş ağrısı olarak bildiğimiz ve oldukça zahmetli bir hastalıktır. Tekrar etmemesi için dikkatli ortamlar seçmeli ve hazırlıklı olmak gerekmektedir. Hem yaz aylarında hemde kış aylarında azan sinüzit kabus dolu anlar yaşata bilmektedir. Sizler bir araştırma yaptık hem yaz hemde kış aylarında neler yaparsak sinüzittin etkisini düşürürüz ve daha huzurlu oluruz. Tabi öncelikle belli zamanlarda hele ki yaz sıcaklarında klimalardan uzak durun dememiz ne kadar zor olsa da bunu yapmak zorunda olacaksınız. Çünkü yaz aylarında klima yerine deniz duyunu tercih etmeniz sinüzit açısından en doğru olan karar olacaktır. Deniz suyunun sinüslere olan etkisi oldukça başarıldır ve sizlere doğal bir ilaç etkisi gösterecektir. Kış aylarında da yine aynı şekilde bir çok hususta dikkatli olmak gerekmektedir. Hele ki ıslak saçla dışarı çıkmamak nasıl size kabus olarak geri dönecekse sayacağımız detaylara da dikkat etmenizi rica ediyoruz. İşte sizlere Sinüzitten kurtulmanın en kolay yolları:Kış aylarında soğuk algınlığı yaz aylarında da klimalı ortamlar sinüzit oluşumunu tetikliyor. Havayı kurutan ve nemi alan klimalar üst solunum yolları mukozasını etkiliyor ve sinüsler tıkanıyor. İltihaplanan mukoza zarı baş ağrısı, göz ağrısı, halsizlik, yüksek ateş, burun akıntısı ve tıkanıklığı, ağız kokusu, geniz akıntısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Peki, yaz aylarında sinüzitten korunmanın yolları nedir?

Deniz Suyu
Yaz aylarında serinlemek için havuz değil denizi tercih etmelisiniz çünkü deniz suyundaki tuz sinüs kanallarını açarak temizlenmesini sağlıyor bu da oluşacak iltihaplanmaların önüne geçiyor.

Klimadan Uzak Durun
Klimalı ortamlar havayı kurutup nemi aldığı için sinüziti tetikler. Bu yüzden bulunduğunuz ortamların nem dengesine dikkat etmelisiniz, evinize nemölçer koyarak ihtiyacınız olan % 60 civarında nem oranını kontrol edebilirsiniz. Sıcak günlerde klima tercih edenler klimaların filtrelerini 6 ayda bir temizletmelidir ki mikrobik sinüzit oluşumu engellensin.

Sigarayı Azaltın
Solunum yolları rahatsızlıklarının temel nedenlerinden biri olan sigara sinüziti de tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Özellikle klimalı ortamlarda tüketmemeye özen gösterin.

Egzersiz Yapın
Günde en az 30 dakika egzersiz yaparak güçlü bir kondisyona ve diyaframa sahip olabilirsiniz. Az nefesle çok oksijen almanızı sağlayan diyafram sinüslerinizi açar ve güçlü bir kondisyon hastalıklara karşı direncinizi yükseltir bu yüzden eğer sinüzitten korunmak istiyorsanız spor yapmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir