4

Yeme Sorunu Olan Çocuklara Yemek Yedirmenin Yolları

yeme_sorunu_olan_cocukYemek yeme sorunu bir çok çocukta vardır. Bu durum anne ve babayı tedirgin etmekte ve yedirmenin yollarını ararlar. Tabi bazen yemek yedirmek için olmadık durumlara düşerler ve yine başarısız olurlar. Öncelikle yemek yedirmek konusunda şikayetiniz çok fazla ise aşağıda sizler için seçmiş olduğumuz makaleyi mutlaka okuyunuz. Kadınınevi.com kadın sitesi olarak çocukların sağlıklı beslenebilmesi için gerekli olan en kolay ve en pratik yolları sizlere sunmaya çalışacağız. Yemek sorununu daha doğrusu iştahsızlık durumu öyle hafife alınacak ve çocuktur normaldir diyerek geçiştireceğiniz bir durum olmamalıdır. Makalemizde de bahsettiğimiz gibi diyetisyen desteği alarak çocuğun beslenmesine bir düzen getirmek zorundasınız.Diyetisyen Esra Baş Toktay, iştahsız çocuklar için anne babalara şu önerileri verdi: “İştahsız olan çocukların ilk olarak çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gerekir. İştahsızlığın demir eksikliği, mide problemleri vb. şeklinde pek çok fizyolojik sebebi olabilir. Bunun dışında çocuğun iç dünyasında yaşadığı bazı sorunlar da iştahsızlığa sebep olabilir. Konuyla ilgili bedensel veya ruhsal bir problem tespit edilirse mutlaka çözüme kavuşturulması gerekir.

İştahsızlık problemi yaşayan çocukların, az ve sık beslenmesine özen gösterilmelidir. Çocuğa tüketebileceği miktarda besin sunulmalıdır. Tabağında göreceği fazla miktarda besin onun iştahını daha çok kapatabilir, onu yıldırabilir.

Yemeklerden önce çok fazla sıvı tüketmemesine özen gösterilmelidir.

AİLECE YEMEK YENMELİ
Öğün saatleri belirlenmeli ve mutlaka masada ailece yemek yenilip sohbet edilmesine özen gösterilmelidir.

Bazı çocuklar bazı besinleri tüketmek istemeyebilir. Bu noktada çocuğa verilecek olan doğru beslenme eğitimi çok önemlidir. Çocuğa ısrar etme veya cezalandırma yöntemi bu konuda uygun değildir. Bu durum çocuğu o besinden daha da uzaklaştırabilir.

Süt içmek istemeyen bir çocuğa sütün onu güçlendireceği gibi faydaları anlatılmalıdır. Sade süt içmek istemeyen çocuğun sütüne taze meyve, bal gibi besinler eklenerek tüketimi daha kolay hale getirilebilir. Süt bardağının ayrı ve değişik şekillerde olması, değişik pipetler kullanılması süt içmeyi daha cazip hale getirebilir. Anne ve babanın çocukla birlikte sütü tüketmesi de ona örnek bir davranış olacaktır.

YOĞURT YERİNE CACIK VEYA AYRAN
Aynı şekilde yoğurt tüketmek istemeyen çocuklar yoğurdun sulandırılmış hali olan ayran veya cacığı daha kolay tüketebilir.

Peynir yemek istemeyen bir çocuk omletin, böreğin, tostun içindeki peyniri rahatlıkla tüketebilir veya peynir hayvan şekillerinde kesilip çeşitli sebzelerle süslenerek çocuğa sunulabilir. Beyaz peynir tüketmek istemeyen bir çocuk kaşar peyniri, örgü peyniri veya dil peynirini severek tüketebilir.

Burada yapılması gereken istenmeyen besini çocuğun tüketebileceği hale getirmek ve sunumunu ona hitap edebilecek şekilde yapmaktır.

Okul çağı çocukları yıldan yıla ne kadar büyüdüklerini ölçmeyi severler. Okulda başarılı olmak isterler. Sağlıklı beslendiklerinde tüm bunları elde ettiklerini görmek onları mutlu edecek ve motivasyon sağlayacaktır.”

BENZER YAZILAR

Bir cevap yazın